Türkiye'de kamu iktisadi teşebbüsü olgusu
The Phenomenon of the state owned enterprises in Turkey
  1. Tez No: 141409
  2. Yazar: BARIŞ ÖVGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜN AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu tez, günümüzde Kamu Yönetimi Reformu adı altmda yapılmak istenen çalışmaların önemli bir parçası olan Kamu Sermayeli Şirket Yasa Tasarısı ile tekrar önem kazanan KİT olgusunu konu almaktadır. Üzerinde yaklaşık bir yıldır çalışılan bu tasan, rastlantısal bir gelişme değil, bir sürecin son halkasıdır. Tanım, yönetim, personel ve denetim konularında büyük bir dönüşüme giren KİT'leri bu noktada daha iyi anlayabilmek için bu kuruluşların tarihsel gelişme çizgisi bize önemli ipuçları sunmaktadır. Bu nedenle, çalışmanın temel konusu, bu sorunsal çerçevesinde Cumhuriyet'in ilk yıllarından günümüze kadar uzanan KİT'lerin gelişme çizgisidir. Çalışmadan ortaya çıkan en önemli sonuç, KİT'lerin geçmişten günümüze Türkiye'de izlenen kapitalist gelişme modellerinde yaşanan değişikliklerden doğrudan etkilendiğidir. Bu etki, hem KİT kavramına hem de KİT'lerden beklenilen görevlere yansımış ve bu kuruluşlar üç ayrı tarihsel dönemde farklı şekillerde algılanmışlardır. 1930'lu yıllarda sanayileşmenin itici gücü olan bu kuruluşlar, 1950 yılıyla birlikte ekonomide daha farklı bir konuma sokulmuşlardır. Tanımlarına verimlilik ve karlılık öğeleri eklenen KİT'lerin yeni görevleri, artık özel sektöre destek olmak ve piyasa mekanizmasında ortaya çıkabilecek sorunları en aza indirmek arasında gidip gelmektedir. KİT olgusunda 1950'li yıllarla birlikte yaşanmaya başlanan dönüşüm, 1980'li yıllardan sonra farklı bir nitelik kazanmıştır. Tanım ve yapı bakımından bir özel sektör kuruluşundan bir farkı kalmayacak biçimde yeniden yapılandırma yoluna gidilen KİT'ler, özelleştirme ile özdeşleştirilmiş ve her iki kavram birlikte anılmaya başlanmıştır. KİT'leri satmanın temel politika seçeneği olarak görüldüğü bu ortamda KİT'lere yönelik devlet desteği önemli oranda azaltılmış ve bu kuruluşlar ekonomi sahnesinde tek başlarına bırakılmıştır. 2003 yılı itibariyle, KİT kavramı bir bütün olarak tarihe karışmaktadır. Artık, KİT'lerin yerine özel sektörle ortaklık yoluyla kurulacak ve ticari esaslara göre faaliyette bulunacak bir şirket modeli, planlanmaktadır. 172
Özet (Çeviri)
ABSRACT This thesis is dealing with the State Owned Enterprises (SOE) phenomenon which became considerably important once again with the role project that come out as a significant part of the reform in the public administration. The project that is trying to be achieved since 2003, is not accidental in fact it is the last phase of a process that is going on. In order to understand the SOE follows a path of an outstanding transformation in definition, administration, staff and auditing; one has to handle the process of their historical development that gives important clues about them. For this reason, main subject matter of this study is the development path of SOEs since the establishment of the Republic. Within the framework of this study, the major result is that SOEs have been affected by the changes occurred in capitalist development models implemented in Turkey. This effect can be seen both in the concept SOE and tasks entrusted to these enterprises. Therefore, these organizations were perceived differently in three different historical periods. SOEs, which were the leading power of the economy in 1930's, started to change in the 1950's. In these years, the prior task of these organizations are, mainly, supporting the private sector and solving the problems arising because of the new structure of the market. The transformation process experienced on SOEs by 1950 has gained a new characteristic from 1980 onwards. There in, State Owned Enterprises, which were restructured to eliminate the differences from an organization in private sector in its definitions and structures, has become the main target privatization. In an atmosphere, that privatizing the State Owned Enterprises were accepted as the main political choice, government supports for the SOEs were significantly reduced and these organizations was left alone in the economy. Finally, the concept of SOEs was started to dissolve by 2003. Now, instead of State Owned Enterprises, a new company model that will be established as a partner with the private sector company and operate in commercial base is being planned. 173