Küreselleşme, kültür ve siyaset: Türk düşünsel ve siyasal yaşamında küreselleşme yaklaşımları
Globalization, culture and politics: Globalization approaches in Turkish intellectual and political life
- Tez No: 141422
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR SEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
ÖZET Küreselleşme tartışmaları sosyal bilimlerin hemen hemen bütün disiplinlerini kuşatmış görünmekle birlikte bu çalışmaların, ilk dönemlerde daha fazla olmak üzere, daha çok ekonomik küreselleşme boyutuna ve küresel olanın yerel, ulusal ya da bölgesel olan üzerine etkileri bağlanımda yoğunlaştığı söylenebilir. Bu tezin konusu, tersinden hareketle, bir çevre ülkesi sayılabilecek Türkiye'de, küreselleşme sürecinin, siyasal ve kültürel boyutu ile nasıl algılandığıdır. Bu çerçevede tezdeki temel amaç, küreselleşme politikalarım üreten değil, daha çok onlardan etkilenen bir ülkenin, entellektüeli ve siyasetçisiyle, süreci nasıl yorumladığım ve nasıl bir tepki geliştirdiğini ortaya koymaktır. Bu amaçla, bu çalışmada öncelikle küreselleşme üzerindeki farklı yaklaşımlar ve tartışmalar değerlendirildi. Küreselleşmenin siyasal ve kültürel boyutu ile TBMM üyeleri ve Türkiye'li düşünürler tarafından nasıl anlaşıldığım ortaya koyabilmek için Meclis'in yaklaşık %10'una denk düşecek biçimde 51 milletvekili ile görüşmeler yapıldı. Belirli kriterlere göre belirlenen 50 düşünürün yaklaşımları derlenerek, Türkiye'de milletvekilleri ve düşünülerin, genel küreselleşme tartışmaları ile ne kadar uyuştukları/farklılaştıkları, küreselleşmenin hangi boyutlarını öne çıkardıkları araştırıldı. Türkiye'deki tartışmaların homojen olup olmadığı ve vekil ve düşünürlerin birbirleri ile ne kadar örtüştükleri ortaya konulmaya çalışıldı. Tezde de gözlemlenebileceği gibi, Türkiye'de küreselleşme üzerine yapılan tartışmaların homojen olduğunu söyleyebilmek zordur. Milletvekilleri ve düşünürlerin küreselleşmeye ilişkin olarak küreselleşme genel literatüründe sıklıkla gözlemlenen küreselleşmeci, küreselleşme karşıtı ve kuşkucu yaklaşımlar içerisinde oldukları gözlemlenmiştir. AKP'li, CHP'li vekillerin ve düşünürlerin küreselleşmeye ilişkin yaklaşımlarının oransal dağılımları farklı olmakla birlikte, bu çalışmada, düşünürlerin TBMM üyeleri ile kıyaslandığında daha çok“küreselleşme karşıtı”bir yaklaşım içerisinde oldukları bulgusuna ulaşılmıştır. Düşünürlerin yaklaşımları, AKP'li milletvekilleri ile kıyaslandığında, CHP'li milletvekilleri ile daha fazla paralellik göstermektedir. 387
Özet (Çeviri)
SUMMARY The debates and studies on globalization seem to go on in almost all disciplines of social sciences, But most of the studies, especially the early ones, focus on economic globalization and the effects of global one on local, national or regional one. The concern of this dissertation, titled as“Globalization, Culture and Pontics: Globalization Approaches in Turkish Political and Intellectual Life”, however, is, different: how globalization process with its political and cultural dimensions is perceived by policy maker in Turkey which can be considered as a peripheral country. In this framework, the main goal of this dissertation is to bring light on how intellectuals and politicians in a country that is not a producer of globalization policies but a consumer interpret and react to globalization. In this study, first, different approaches to and debates on globalization is discussed. Second, to see how globalization with its political and cultural dimensions is perceived by the members of TBMM and Turkish thinkers, 51 members of the parliament, about one tenth of its size were interviewed and the approaches of 50 thinkers determined using some criteria discussed in the text in detail were reviewed. By doing so, this study aimed to unveil the differences and the similarities in their views on general globalization debates. It is also a goal of this study to see which dimensions are put forward by the Turkish MPs and thinkers and whether the debates on globalization are homogenous and how much similar or differ views are shared by the Turkish MPs and the thinkers. As shown in the dissertation, it is diffucult to claim that the debates on globalization in Turkey are homogenous. It has been observed that Turkish MPs and the thinkers have taken positions as“globalists”,“resistors”and“skeptics”, pretty much in line with the literature on globalization.The findings show that the thinkers whose views are discussed in this dissertation are against globalization more than MPs from AKP and from CHP, although the MPs from the two parties differ in their views. The thinkers have views much closer to those of MPs from CHP than MPs from AKP 388