II. İzzeddin Keykavus dönemi (1246-1262)
Izzeddin Keykavus II period (1246-1262)
- Tez No: 141440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
276 ÖZET H. İzzeddin Keykâvus Dönemi (1246-1262) II. İzzeddin Keykâvus 1238 yılında doğdu. Babası II. Gıyâseddin Keyhüsrev, annesi Berduliye Hatundur. II. İzzeddin Keykâvus, babası ölünce 1246 yılında Türkiye Selçuklu Devleti hükümdarı oldu. H İzzeddin Keykâvus 1246-1249 yıllan arasında tek başına, 1249-1254 yıllan arasında IV. Rükneddin Kılıç Arslan ve n. Alâeddin Keykubâd ile üçlü, 1254-1256, 1257-1259 yıllan arasında da yine tek başına hükümdar olmuştur. Ülke Moğollar tarafından 1259 yılında iki kardeş arasında bölünmüş; batıda n. İzzeddin Keykâvus, doğuda IV. Rükneddin Kılıç Arslan hükümdar olmuştur. İL İzzeddin Keykâvus ve IV. Rükneddin Kılıç Arslan arasında taht kavgalan yaşanmıştır. II. İzzeddin Keykâvus 1262 yılında Moğol saldınsı sonucu ülkesini bırakıp Bizans'a sığınmak zorunda kalmıştır. II. İzzeddin Keykâvus'un ardından Bizans'a sığınan Türkmenler, Gagauzlar olarak adlandınlmışlardrr. Altın Orda hükümdan Berke Han, II. İzzeddin Keykâvus'u Bizans'taki esaret hayatından kurtanp (1264) Kırım'a yerleştirmiştir. II. İzzeddin Keykâvus 1279 yılında Kınm'da öldüğünde 41 yaşındaydı. n. İzzeddin Keykâvus dönemi taht kavgalan, devlet adamlan arasıdaki çıkar çatışmalan, Moğollarla mücadele ve Türkmen isyanlan ile geçmiştir. Bu dönemde yaşanan kanşıklıklar devletin siyasî, ekonomik ve sosyal düzenini bozmuştur. II. İzzeddin Keykâvus Türkmenlerin ve Ahilerin desteğini alarak Moğollara karşı bağımsızlık mücadelesi vermiş ve bu yönüyle bağımsızlık mücadelelerinin öncüsü olmuştur. II. İzzeddin Keykâvus, yaşının küçük olması ve şahsî zaaflanndan dolayı giriştiği mücadelelerde başanlı olamamıştır.
Özet (Çeviri)
277 SUMMARY Izzeddin Keykavus II Period (1246-1262) Izzeddin Keykavus n, was bora in 1238. His father is Giyaseddin Keyhusrev II and his mother is Berduliye Hatun. After his father had died in 1246 Izzeddin Keykavus n, became the sultan of the Türkiye Seljuks State. Between the years 1246-1249 Izzeddin Keykavus II became the sole Sultan of the Türkiye Seljuks. Between the years 1249-1254 he became the Sultan with Rukneddin Kilidj Arslan IV and Alaeddin Keykubad II and between the years 1254-1256, 1257-1259 he became again the Sultan of the Türkiye Seljuks. In 1259 the country was divided into two parts by Mongols. In west Izzeddin Keykavus II and in the east Rukneddin Kilidj Arslan TV became the Sultan. Izzeddin Keykavus II and Rukneddin Kilidj Arslan IV fought against each for other the leadership. As a result of the Mongols attacks, in 1262 Izzeddin Keykavus II left his country and took refuge in Byzantine. The Turkmen who took refuge in Byzantine after Izzeddin Keykavus II were called Gagauzes. Berke Khan the Sultan of Golden Horde saved Izzeddin Keykavus II from the captivity life in Byzantine(1264) and located him to Crimea. When he died in 1279 in Crimea he was only 41 years old. The term of Izzeddin Keykavus II passed with the leadership struggles, negative competitions between the bureaucrats, Mongols attacks and Turkmens rebellions. The disorders in this term, damaged the political, economical and social order of the state. With the support of the Turkmens and Ahis Izzeddin Keykavus II fought for the independence against Mongols and with this regard he became the leader of independence struggles. Because of his young age and his personal weakness he couldn't be successful in his struggles.