The Aesthetics of religion based violence ideology in popular American films
Amerikan popüler filmlerinde din temelli şiddet ideolojisinin estetiği
  1. Tez No: 141441
  2. Yazar: ÇİĞDEM NİGAR PAKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu tezin yazılış amacı, Amerika'nın geçmişinden getirdiği değerleri ve inançları Amerikan küresel emperyalizm ideolojisine dönüştürme sürecini tarihsel olarak irdelemek, eleştirel bir yaklaşımla Amerikan popüler sineması ile kitlelere ulaştırılan bu ideolojiyi tanımlamak ve bu ideolojinin temelini oluşturan dinin ve şiddetin kökenine inmek ve Hollywood örneklerinde bu ideolojinin estetik yanlarım ve alt paradigmalarını açımlamaktır Bu tez altı ana bolümden oluşmaktadır. Birinci bolümde Amerikanın dinler tarihinin bir özeti sunulmakta ve şiddetin genel bir tanımını yapılmaktadır, ikinci bolüm Amerikan kültürünü ve edebiyatını derinden etkilemiş İncil (Eski Ahit ve Yeni Ahit) ve İncil deki temalar üzerinedir. Bu temaların kültürel ve edebi yapıtlardaki tekrarı kollektif belleğin ve dolayısıyla da yepyeni bir kültürün oluşmasına katkıda bulunur. Jean Baudrillard ve Walter Benjamin gibi düşünürlerin teorilerinden yola çıkarak, üçüncü bolümde Amerika'nın politik ideolojisinin temeli açımlanmaktadır. Bu bölümde aynı zamanda sinemanın önemi vurgulanmakta ve filmlerin, ideolojileri popüler kültürün tüketim araçları haline getiriş yolları ve yöntemleri incelenmektedir. Dördüncü bölümde Hollywood, şiddet ve şiddetin estetiği arasındaki ilişki belirlenmekte ve beşinci bölümde Hollywood filmlerindeki şiddet örnek Hollywood filmleri üzerinden incelenip çözümlenmektedir. Çözümlemesi karşılaştırman olarak yapılan filmler şunlardır: Easy Eider (1969), Natural Born Killers (1994), Pulp Fiction (1994), The Matrix Trilogy (1999, 2003, 2003), The Lord of the Rings Trilogy (2001, 2002, 2003), Artificial Intelligence (2001), The Exorcist (1973), The Passion of The Christ (2004) Bu incelemeler beşinci bölümde estetik teorilerle desteklenmektedir. Sonuç bölümünde din ve inancın şiddet öğeleriyle dolu Amerikan filmlerinde korku temelli bir iktidar ideolojisine hizmet ettiği tezi özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the titte“The Aesthetics and die Religion-Based-Violence Ideology in Popular American Fums”suggests, (ins thesis anus to develop a critical eye on Hie ideology of Popular American cinema mat derives üs values and beliefs from religious history. Before focusing on certain films, the religious history of The United States provides an outlook to understand how the American Religion is formed and how it finds a way to promote and exert Christianity as the ultimate realhy. This study contains six essential parts. Chapter I focuses on the refigbus history of America and examines the reasons of physical and psychological violence. Within this mutti- religious historical background, the so-called 'American Religion' is defined and its reflections in popular culture and literature are exemplified. Chapter O is about The Bük (both the Old and flieNew Testaments) and the Biblical themes which are repeatedly used in many American culture productions. It is necessary to identify and define the Biblical values since they are the locus of American collective memory. Moving further from Jean Baudrifiard's and Walter Benjamin's theories, Chapter III places hs debate on the illusion of reafity' created within the political ideologies of America. The essential roles of the films are emphasized in mis chapter in conveying the ideology and the power of popular culture is stressed. Chapter IV is an outlook into the depiction of violence m Holh/woodmroughout the aesthetic representations described in Chapter V. After describing the spectator idmtification process within the fight of cinema theories, the movies Ekisy Rider, Pulp Fktion, Natural Born KMlers, Artificial Intelligence, The Matrix Trilogy, The Exorcist, The Lord qfihe Rings, and The Passion qfihe Gate are analysed in detail Finally, in The Conclusion, we summarize the thesis statement mat the analyzed Hollywood fear-ridden movies aesmeticke violence and serve the American ideology for j