Varlık vergisi yıllarında Türkiye basınında ırkçı ve milliyetçi söylemler
- Tez No: 141454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜVENİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşı yılları Türkiye 'de tek parti sisteminin uygulandığı otoriter yönetimin hakim olduğu yıllardır. Savaş yıllarına egemen olan otoriter yönetim biçimi Türkiye 'de Cumhurbaşkanı İnönü 'nün Milli Şef olarak tanımlanmasıyla güçlenmiştir. Yaşanan ekonomik sıkıntıların giderilmesi amaçlanarak çıkarılan Varlık Vergisi, uygulama açısından ırkçı ideolojinin bir parçası haline gelmiştir. Vatandaşlık ve toprak esasına dayalı milliyetçilik anlayışı üzerine kurulan Türkiye, savaş yıllarında azınlıkları hedef alan vergi uygulamasıyla ırkçı bir politika izlemiştir. Nazi Almanyası 'nın kan ve ırk esasına dayanan politikası, cumhuriyetin kuruluşunda dışlanan Pantürkist ideolojinin dergiler aracılığıyla yaygınlaşmasını sağlamıştır. ikinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye basını, siyasal iktidarın kontrolü ve baskısı altındadır. Bu dönemde ülkenin ileri gelen gazetelerinin gazete sahipleri ve başyazarları aynı zamanda milletvekilidir. Bu kişiler yazdıkları yazılarla toplumu siyasal iktidarın istediği yönde etkileyebilmektedir. Varlık Vergisi 'nin uygulandığı yıllarda basının tavrı, siyasal iktidarın uygulamasından yanadır. Gazetelerin ırkçı söylemleri daha çok üstü kapalı şekilde azınlıklara gözdağı verildiği yazılarda görülmektedir. Pantürkist dergiler ise azınlıkları hedef alan ve etnik köken ayrımına vurgu yapan yazıları daha sık yayımlamışlardır. Siyasal iktidarın azınlıkları hedef alan vergi uygulamasının basına yansıması ırkçı ideolojinin söylemi içerisinde gelişmektedir. 197
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the Second World War Turkey was reigned by the autocracy of a single party system. This system, which was in power during the world war, gained power after İsmet İnönü was declared as National Chief.“Excess profit tax”law, which was implemented in order to end the economical problems, later became a part of racist ideology. Turkish republic, which was established on a kind of nationalism that depends on the ideas of citizenship and territory, as a target aimed a kind of policy related to the minorities. The policy of German Nazis that depends on the terms of race and blood, provided the spreading of Panturanist ideology, which was out of agenda during the proclamation of the republic, by means of magazines. " During the Second World War Turkish press was under the control of the political power. In those days the owners of the most important newspapers and their editors were all the members of the Parliament at the same time. Those people could easily affect the others by means of their articles. When the law concerning the Excess Profit Tax was implemented these people were for the politicians who were in power. The articles about the racist policy were published in the newspapers in a covered way in order to frighten the minorities. The Panturanist magazines more often published articles about the ethnic discrimination related to these people. The reflection of this application about the Excess Profit Tax concerning the minorities to the press was in progress by means of racist articles. 198