Burgaz Adası Kevencioğlu Köşkü restorasyon projesi
Restoration project for the Burgaz Island Kevencioğlu Kiosk
- Tez No: 151609
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YEGAN KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
BURGAZ ADASI KEVENCIOGLU KÖŞKÜ RESTORASYON PROJESİ ÖZET Burgaz Adası, Marmara Denizi'nin kuzeydoğusunda, İstanbul'un 13-22 km. güneydoğusundaki adalar topluluğunun dört büyük adasından birisi olup, Maltepe ve Bostancı'nın karşısında, Kınalı ve Heybeli adalarının arasında konumlanmaktadır. Adalar, tarih öncesinden günümüze kadar birçok uygarlıkların merkezi olmuş, farklı etnik ve kültürel grupları barındıran bir merkez haline gelmiştir. Bizans İmparatorluğu döneminde balıkçı kulübeleri, tarlalar ve manastırlardan oluşan adalarda, Osmanlı döneminde köy sakinlerinin hemen hepsinin zengin rum balıkçı reislerinin olduğu köylerin varlığı bilinmektedir. 18. yy sonlarında Rumların ve yabancıların sayfiye yeri olmaya başlayan adalar, özellikle 19. yüzyıl boyunca çok rağbet görmüştür. Ancak 20. yy.da mübadele ve varlık vergisi sonucunda azınlıkların Adalar' ı terk etmesiyle özgün sivil mimarlık örneklerinin büyük bir kısmı sahipsiz kalmıştır. Bunun sonucunda, tek bir ailenin yaşam şekline göre planlanmış köşkler, ya birden fazla kullanıcıya göre değiştirilmiş ya da yıkılarak yerlerine ada mimarisine uygun olmayan apartmanlar yapılmaya başlanmıştır. Bu durum mevcut Koruma İmar Planı' na rağmen günümüzde de devam etmektedir. Ahşap konut stoğunun günden güne yok olması göz önünde bulundurularak, İstanbul ve Adalar için önemli bir geçmişi olduğu tahmin edilen bir yapının belgelenmesi ve varlığını özgün haliyle sürdürmesi amacı ile çalışılmasına karar verilmiş ve Kevencioğlu Köşkü tez konusu olarak seçilmiştir. Gayri Menkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından, 1973 yılında tescil edilmiş olan yapı ile ilgili tapu kayıtları araştırılmıştır. Böylece daha önce araştırılan ve yaklaşık aynı döneme karşılık gelen diğer sivil mimarlık örnekleri ile karşılaştırılmasına olanak sağlanmıştır. Büyük bir bahçe içerisinde yer alan köşkün zemin katı kagir, üst katlan ahşap karkas üzeri bağdadi yapım tekniği ile inşa edilmiştir. İç sofalı Türk evi plan tipine sahip olan yapı, içinde ve dışında çeşitli bezeme öğeleri barındırmakta (ahşap tavan, kalem işi motifler, v.b.), ve ahşap işçiliğinin çeşitli örneklerini sergilemektedir. 1990 'lı yılların başında asıl kullanıcıları tarafından terk edilen yapı, 1999 yılına kadar adada geçici olarak çalışan işçiler tarafından kullanılmış, daha sonra tümüyle terk edilmiştir. Tez araştırması kapsamında, Kasım 2001 'de rölövesi yapılan köşkün, aradan geçen 2 yılda bakımsızlık nedeniyle gittikçe harap hale geldiği gözlenmiştir. Gönüllü Caddesi 'ne açılan bahçe kapısı sürekli açık durumdadır ve köşkün giriş kapılan yok olmuştur. Bu kontrolsüz durum ahşap yapı elemanlannın bilinçsizce sökülerek götürülmesine sebep olmuştur. Son olarak, Burgaz Adası'nda Ekim 20O3'te meydana gelen yangında ahşap yapı elemanlarının hemen hepsi yok olmuştur. xıııÖzellikle 19. yüzyılın sonu ve 20 yüzyılın başında inşa edilmiş olan ve bu dönemin sosyo-kültürel yapısının izlerini taşıyan özgün sivil mimarlık örnekleri ile İstanbul ve Türkiye için özel bir değer taşıyan Prens Adaları (Marmara Takım Adaları) için bu çalışma, sahip oldukları kültür mirasının gelecek kuşaklara aktarılması, mevcut kültür varlığı potansiyelinin en uygun şekilde değerlendirilmesi açısından önemli bir yer tutmaktadır. xıv
Özet (Çeviri)
RESTORATION PROJECT FOR THE BURGAZ ISLAND KEVENCIOGLU KIOSK SUMMARY The Burgaz Island is one of the four big islands of the island group at the 13-22 kms. south-east of Istanbul and located on the north-east of the Marmara Sea, opposite of Maltepe and Bostancı and between Kınalı and Heybeli islands. The Prince Islands has been a centre for several different civilisations and ethnic and cultural groups since the prehistoric times. During the Byzantine Empire, the islands are known to contain fishermen huts, fields and monasteries. During the Ottoman Empire, existence of the villages, of which the residents were rich Greek skippers, is known. At the end of the 18th century the islands have become to be the summer resort of Greeks and the foreigners. After the exchanges and tax on wealth and earnings, non-Muslim communities had left the islands so, most of the original civil architecture examples became ownerless. As a result of this, the houses, which had been designed according to the life style of one family, were either changed to be used by several users, or destroyed to build apartments which are inharmonious with the island architecture. Considering that the timber houses are being vanished day by day, it has been decided to study on a building, which is thought to have an important background for Istanbul and the Prince Islands, Kevencioğlu Kiosk is chosen as a subject. The study has first concentrated on a research of all the available documents, publications and the archive material on the history of the building and the data obtained was organised and analysed. All of the major monuments and examples of civil architecture in the island were studied, forming a photographic archive in order to aid the process of documentation. The oldest land-ownership registry and title-deed in the archives has been searched about the building, which was registered as historic cultural property by the Conservation of Cultural and Natural Property (1951-1987), in 1973. This research provides the author with a good chance to carry out a comparative study with other examples of civil architecture dated at the same period. The construction technique of the kiosk is brick masonry at the ground floor level; and the upper floors have timber-frame structure, which is covered with wood-laths and plastered (bağdadi). It has a traditional Turkish house plan type, where the rooms are arranged around an interior common space (sofa). The exterior and interior wall and ceiling surfaces are decorated (timber ceiling, carvings etc.), and exhibits different kind of wood work. The building, which had been left by the main users at the beginning of 1990s, was used by the workers who work temporarily in the island, and then it was left completely. It was seen that the Jjuilding, on which the architectural survey studied on November 2001, became to be destructed more day by day, during the last 2 years xvperiod. Finally, tibmer part of the building has been burnt completely during the Burgaz island fire which came up on September 2003. The Prince islands contain special examples of the Turkish civil architecture, dated at the end of 19th. century and the beginning of the 20th. century, which show the social and the cultural state of the period. That makes it very important and valuable to preserve the historic heritage of the area, and make another value survive. The aim of this thesis is to produce an architecturally, statically and technically applicable project without disturbing the authenticity of the building, thus presenting an example for the conservation and functional continuity of our historic cultural heritage. xvi