Girit savaşı ile ilgili bir Türk kaynağının tahlili (TTK Kütüphanesinde bulunan Girid fethi tarihi başlıklı yazma)
An Analysis of a Turkish source about the war of crete: Girid fethi tarihi
  1. Tez No: 141457
  2. Yazar: AYŞE PUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ŞAKİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Girid Fethi Tarihi isimli yazma eserin tahlili yapılmıştır. Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi'nde bulunan yazma eserin yazan ve yazıldığı tarih tespit edilememiştir. Yazar, başka kaynaklardan doğrudan doğruya alıntılar yapmıştır. Sonuçta eser, derleme bir eser niteliğine dönüşmüştür. Eser, 1645 yılında Girit seferlerinin sebebinden itibaren hadiseleri anlatmaya başlar. 1669 yılma kadar olan kara ve deniz savaşlarını dağınık ifadelerle anlatır. Yeri geldikçe adada bulunan kalelerin coğrafî ve tarihi durumuna da değinir. Yirmi dört yıl süren bu savaşm sonunda 5 Eylül 1669 tarihinde 18 maddelik bir banş anlaşması imzalanmıştır. Ancak incelediğimiz eserde 14 madde açıklanmaktadır. Eserin sonunda Kandiye seferleri esnasında ölen veya yaralananların sayılan ve harcanan mühimmat miktarlan da belirtilmiştir. 1645-1669 tarihleri arasmda cereyan eden, Akdeniz ve Ege Demzi'nin kontrolü ve güvenliği açısından önemli bir konumda olan Girit adasının fethi esnasında Osmanlı Devleti, Venedik Cumhuriyeti ile mücadele etmiş, sonuçta her iki devlet de maddi ve manevi yönden yıkıma uğramıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, an analysis of the“Girid Fethi Tarihi”has been made. The anonymous manuscript under study is located in the Library of the Turkish Historical Society, and bears no date of compilation or writing. The manuscript can be described as an anthology as the author made quotations directly from other sources without citing his sources, which makes it difficult to determine its date of collection. The manuscript begins with the analysis of the events and the reasons that lead to the campaign of Crete in 1645, and ends with the 14 articles of the treaty signed between Venice and the Ottoman Empire in 1669. Throughout the manuscript, the author describes the sea and land campaigns, often lacking in details. From time to time, the author gives some sporadic informations on the history and geography of the island. At the end of the manuscript, the numbers of casualties that occurred and the amount of munitions that had been used during the 24 years of campaigns are given. As is known, during the campaigns that had taken plase between 1645 and 1669, the Ottoman Empire had fought with Venice republic to conquer the island of Crete in order to control and maintain the security of the Mediterranean and Aegean Seas.