Caryl Churchill'in oyunlarındaki kadın imgesi
The Image of women in Caryl Churchill's plays
  1. Tez No: 141456
  2. Yazar: ESRA HIZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÖNDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Kadınların bireysel yaradılışlarının sınırsız zenginliğine inanan Churchill'in dört oyunundaki kadınları tek ve biricik bir yorumla ortaya konmaz.Bunun yerine kendi aralarında farkları belirginlik kazanmış; özgül ve çeşitli kadın yaradılışları olarak olarak betimlenmişlerdir Churchill, kadınların öznelliğini kendilerine ait seçimlerini indirgenmiş kadınlık kurgusu içinde ele almaz. Churchill, kadınlara tarih boyunca atfedilen davranış kalıplarının baskıcı etkisini üzerinde hissetmeyi, gelenekselleşmiş rollerin içselleştirilmesi beklenen ön kabullerini reddeden kadınları, eleştirel mesafeyi göz ardı etmeksizin karakterize etmiştir. Churchill, dört oyununda cinsel kimlikleri ve konumlarını cinsiyetin ve toplumsal olanın sorgulanmasını ve değerlendirilmesini yeniden kışkırtmak amacıyla kadın ve erkek kimliğini rasyonel bağlamın dışına çıkararak yabancılaştırmıştır. Bu oyunlarda ortaya konan feminizm, kadınların var olmaya zorlandıkları olumsuz uzamı canlandırır ve bu uzama dönüştürme, yıkma ve yeniden yaratma gücünü ekler. Erkekler ile kadınlar arasında bir ilişkiler sistemi olan ataerkilliğin kapitalizmle var olduğunu ve kapitalist toplumlarda ataerkil olanla sermaye arasında sağlıklı ve güçlü bir ittifak olduğunu savlayan Churchill, kapitalizmin yarattığı kadın imgesini, ataerkil düzen ve toplumsal cinsiyet ile ilişkilendirerek yeniden üretmiştir. 154
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Believing in the infinite richness of women's characters, Churchill examines women, in her four plays, from a different point of view and reflects their evident diversities. Churchill's examination of women's subjectivity is far from the conventional manners ascribed to women throughout history. In her plays, women are reflected as the characters who reject these manners. In all these four plays, Churchill makes provision for the audience to examine sexual identity and role of women by extending the female and male identity beyond the accustomed manners. The feminism in which Churchill displayed in these four plays add the power to both vitalize the negative space; the women whom forced to exist in and to transform, destroy, recraete the space. Churchill argues that there is a strong bond between patriarchy and capital in capitalist communities. She re-examines the image of women created by the capitalist system, relating with patriarchy. 155