Hakim Seyyid Mehmed Efendi hayatı, eserleri ve Mamzum Şerh-i Esma-i Hüsna'sı
Sir Hakim Seyyid Mehmed, his life, work and poem Şerhi Esma-i Husna
- Tez No: 141471
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Özet Hâkim Seyyid Mehmed Efendi Hayatı, Eserleri ve Manzum Şerh-i Esmâ-i Hüsna'sı adlı çalışmamızda ilk olarak yazarımızın yaşadığı siyâsî sosyal hayatı ortaya koyduk. Daha sonra 18. yüzyılın kültürel ve edebî hayatı hakkında bilgi verdik. Birinci bölümde Hâkim 'in doğum tarihi, ailesi, yaşadığı şehir, aldığı görevler, hocaları, kişiliği ve ölümü hakkında araştırmamız esnasında elde ettiğimiz bilgiler kısaca şu şekildedir: Doğum tarihi kesin olarak belli değildir. Ancak İstanbul'da doğduğu kaynaklarda kesin olarak geçmektedir. Hayatını İstanbul'da geçirmiş, vakanüvislik gibi bazı devlet işlerinde çalışmıştır. Dönemin ünlü bir çok aliminden dersler almış ve kendini yetiştirmiştir. 15 adet eseri mevcuttur. Tarihçi kişiliği edebiyatçı kişiliğinin önüne geçmiş bir şahıstır. 1770 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. İkinci bölümde ise genel olarak Esmâ-i Hüsnâ çalışmaları, şerhleri, havassı, zikri ve adabı hakkındaki verdiğimiz bilgileri şu şekilde özetleyebiliriz: Esmâ-i Hüsnâ ile ilgili eserler edebiyatımız içinde oldukça yaygındır. Manzum ve mensur bir çok örneği mevcuttur. İncelediğimiz eser de hem manzum hem de mensur kısımlardan oluşmaktadır. Her isim bir sayfada önce manzum sonra da mensur olarak açıklanmış daha sonrada vefk'i verilerek şerh tamamlanmıştır. İkinci bölümdeki açıklamalarımızdan sonra Hâkim Efendi' nin Esmâ-i Hüsnâ' smı tanıttık ve transkribe ettiğimiz metni ekleyerek çalışmamızı bitirdik. 149
Özet (Çeviri)
Abstract We studied, firstly our writer's life in the politic and social life in the named study " Sir Hâkim Seyyid Mehmed, his life, work and poem Şerh-i Esmâ-i Hüsnâ. Then we informed culturel and literatery life for eighteenth century. In first section, the informations ger obteined our study about Hakim's birth day, family, country, dutys, hodjas, personality and die. His birth day is not obvious. But his birth in Istanbul is certainly in the literatury. He works in goverment work like annalist and spends his life in İstanbul. He trained oneself and taked lesson from famous scholars. There are fifteen trace. He is a person who's historian personality passed literation personality. He died at 1770 in İstanbul. İn second section, the information get optain about the studies of Esmâ-i Husna, its explanations, havass, dikr and rules of good manner are thus shape in summary. There are much trace about Esmâ-i Husnâ in our literatury. There are much example of poem and prose. Our study consist of the sections poem and prose. Every name, firstly to be explaned in shape of poem then prose, thento be gived its vefk and then the explanation to be completed. After our explanations in secon section we presented Sir Hâkim Seyyid Mehmed' s Esmâ-i Husnâ and added the text to be translated then completed our study. 150