Analitik hiyerarşi süreci yöntemi: Bir satınalma ihalesinde uygulanması
Analytic hierarchy process: Its application in a purchase tender
- Tez No: 141481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ARGUN KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET: Bu çalışma kapsamında, öncelikle karar ve karar verme kavramları incelenmiş; inceleme basit karar yapılarından, ayrıntılı analiz gerektiren daha karmaşık karar yapılarına doğru derinleştirilmiştir. Ayrıca ayrıntılı analizlerin ve özel karar verme yöntemlerinin uygulandığı Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) problemleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, çalışmanın esas konusu olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yönteminin işleyiş mekanizması, yapı taşlan ve ÇKKV problemlerine uygulanış şekli detaylı olarak anlatılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise bir kamu kurumunca yapılmış olan satınalma ihalesi sonucunda elde etmiş olduğu tekliflerin değerlendirilmesi için AHS yöntemi ile bir uygulama yapılmıştır. Oluşturulan hiyerarşi ile ele alınan bu karar problemi, belirlenmiş olan kriterler doğrultusunda değerlendirilmiş ve Myerarşinin alt seviyesindeki eleman veya elemanların bir üst seviyeye, dolayısı ile nihai hedefe olan katkıları ayrı ayrı ve global olarak ölçülebilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: In the scope of this study, firstly decision and decision making concepts are explained; then the study is deepened from simple decision structures to more complicated decision structures. Also, Multi Criteria Decision Making (MCDM) problems, which may be solved through detailed analysis and special decision making methods, are considered. In the second chapter of the study, the main subject of this study“Analytical Hierarchy Process (AHP)”is explained through its mechanism, main elements applications to the MCDM problems. In the last chapter of the study, a practice with AHP is carried out for evaluating the offers that were collected by the tender of a state owned company. Decision problem, which is considered through the hierarchy that was formed, is evaluated according to the determined criteria; and the contributions of the elements at the lower level to the elements at the upper levels, accordingly to the final goal could be measured.