Otomotiv cam sanayinde analitik hiyerarşi yöntemi ile tedarikçi seçimi
Supplier selection with analytic hierarchy method in automotive glass industry
  1. Tez No: 707644
  2. Yazar: CANSU SENEM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVHİBE AY TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özellikle büyük ölçekli işletmelerde tedarikçi seçimi, tedarik zinciri yönetiminin en önemli adımlarından birisidir. Bu yüzden işletmenin kısa ve uzun vade için belirlemiş olduğu hedeflere ulaşmasında önemli rol oynamaktadır. Tedarikçi seçimi problemi, çok sayıda faktörün dikkate alınmasını gerektiren çok kriterli zor bir karar verme problemidir. İşletmeler tedarikçi seçim ana ve alt kriterlerini kullanarak sürekli çalıştıkları tedarikçilerin üretim süreçlerine müdahale ederek kendi üretim süreçlerinin de verimliliğinin artmasına katkıda bulunabilirler. Bu çalışmada, otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir fabrikanın üretime direk etki eden ve satınalma maliyetinde önem arz eden ürün grubundaki tedarikçilerin seçim problemi ele alınmıştır. Firmanın tedarikçi değerlendirme ölçütlerine değinildikten sonra firmanın, tedarikçi değerlerken kullandığı kriterler literatüre uyarlanarak, ana ve alt kriterler belirlenmiş Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi kullanılarak en iyi tedarikçi belirlenmiştir. Yapılan çalışmanın sonucu ile firmanın kullandığı tedarikçi değerlendirme ve seçim ölçeği sonucunda ortaya çıkan veriler kıyaslanarak karar verme süreci ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supplier selection, especially in large enterprises, is one of the most important steps in supply chain management. For this reason, it plays an important role in achieving the goals that the business has set for the short and long term. The supplier selection problem is a difficult decision-making problem with multiple criteria that requires consideration of a large number of factors. By using the main and sub-criteria of supplier selection, enterprises can contribute to increasing the efficiency of their own production processes by interfering with the production processes of the suppliers they constantly work with. In this study, the selection problem of suppliers in the product group of a factory operating in the automotive subsidiary industry that directly affects production and is important in the cost of sale was discussed. After addressing the supplier evaluation criteria of the firm, the criteria used by the firm when evaluating the supplier were adapted to the literature and the best supplier was determined using the analytical hierarchy process (AHP) method, where the main and sub-criteria were determined. The decision-making process was analyzed in detail by comparing the results of the study and the data obtained as a result of the supplier evaluation and selection scale used by the company.