Şanghay Menkul Kıymetler borsası
Shang Hai Stock exchange
  1. Tez No: 141482
  2. Yazar: RENA NURİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özet Dünya ekonomisindeki rolü giderek artan ve Asya'nın önemli ekonomilerinden biri olan Çin, tamamen merkezî planlamaya dayalı olan ekonomisinde 1978 yılından itibaren temel reformlar gerçekleştirmeye başlamıştır. O tarihten bugüne, Çin'in ekonomik alanda hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte, işletmelerin halka hisse senedi ve tahvil ihraç etmek suretiyle doğrudan borçlanma eğilimi de gittikçe artmıştır. 1988 yılında Çin'in büyük ve orta büyüklükteki kentlerinde hazine tahvillerinin devri için piyasalar kurulmuş, takip eden yıllarda hisse senetleri, bonolar, devredilebilir büyük miktarda uzun vadeli mevduat sertifikaları ve ticari senetler gibi çeşitli finans dalları geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında özellikle Çin'in menkul kıymet piyasasının gelişme süreci üç aşama olarak ele alınarak anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Çin'deki borsaların genel durumu, farklılık ve benzerlikleri de ele alınmıştır. Tezin ikinci bir bölümde, ana kıta Çin'deki ilk ticaret ve borsa merkezi olan Şanghay Menkul Kıymetler Borsasının kuruluşundan bu yana elde ettiği başarı ve borsanın işleyiş mekanizması ele alınmıştır. Son bölümde ise, geçen yirmi yıl süresince, planlamacı merkezi ekonomi yönetiminin sınırlarını daraltıcı ve özel sektöre daha çok fırsat tanıyan bir ekonomik yapı oluşturulması için gerçekleştirilen reformlara rağmen, merkezi yönetiminin ve kamu işletmelerinin ÇHC ekonomisi üzerindeki ağırlığının hala büyük ölçüde devam etmekte olduğu işaret edilmiştir. Bu bağlamda, söz konusu ekonomik yapının ve özellikle kanun ve diğer hukuki düzenlemelere ilişkin karar alma yetkisine sahip merkezi hükümetin, yerel idareler ve bakanlıklar arasındaki hukuki düzenlemeler ve uygulamalardaki mevcut 74uyumsuzluklarla birlikte, ülkedeki yabancı sermaye yatırımları açısından belirsizlik ve tutarsızlık ifade ettiği ortaya konmuştur. Kaydedilen tüm gelişmelere rağmen ÇHC'de halkın önemli bir kısmı hala fakirlik sınırının altında yaşamaya devam etmektedir. Nispeten daha gelişmiş olan güney ve doğu sahilleri ile ülkenin kuzey ve batısındaki Şinjiang (Uygur Özerk Bölgesi), Xizang (Tibet Özerk Bölgesi), Shanxi, Gansu, Qinghai, Ningxia (Döngen Özerk Bölgesi), Sichuan, Chongching, Yunnan, Guizhou gibi yoksul bölgeleri arasındaki ekonomik gelişmişlik ve gelir farklılığı uçurumu giderek açılmaktadır. Bu durumun ülkede siyasal ve toplumsal sonuçları ağır gelişmelere yol açması olasılığı, siyasî sistemin geleceği açısından gerginlik ve belirsizlik yaratmaktadır. 75
Özet (Çeviri)
Summary China, having a significant role in the world economy as one of the most important economies of Asia, has, from 1978 onwards, begun to implement certain reforms in its economy, of which is totally controlled on centrally planned principles. Since then, in parallel with a rapid economical development of China, certain establishments have gradually had a tendency of providing public finance by means of publishing stock exchange bills and bonds. In 1988, for the purpose of facilitating the transfer of treasury bonds, in some big cities several markets have been founded, and, in subsequent years, certain financing instruments such as stock exchange bills, transferable long term bulk deposit certificates and tradable bills etc. have been developed. In this thesis, the development phase of the Chinese stock exchange market has been examined in three stages. In addition, the general situation, the differences and similarities between the Chinese stock exchange markets have also been taken into consideration. In the second part of the thesis, the success and operation mechanism of the Shanghai Stock Exchange Market since its foundation date, of which is the first trade and stock exchange center in China, has been taken into examination. The most important aspect pointed out in this study that, during the recent 20 years, in spite of several reforms implemented for the purpose of creating a consistent economical structure which aims providing much more opportunities to the private sector thus limiting the effects of the centrally planned economy, the disturbing effects of the central government as well as public enterprises have still been continuing at a rather great extent on the ROC economy. The stated economical structure and especially the central 76government having an authority regarding laws and other legal regulations, certain legal regulations between regional governments and ministries, the present incompatibilities in the procedures leads to serious aspects that may have been taken as instability and inconsistency from the respect of foreign investments in the country. In spite of all those developments, a substantial amount of the population in ROC have today been living below the lower limit of poverty. The economical progression and income rate gap between the considerably more developed southern and eastern regions in comparison to the northern and western regions such as Sinkiang, (Uighur Autonomous Region), Xizang (Tibet Autonomous Region), Shansi, Kiangsu, Qinghai, Ningxia (Dungan Autonomous Region), Sichuan, Chongching, Yunnan, Guizhou has been gradually increasing. This situation leads to political and social disturbances as well as instability and indefiniteness from the respect of political future of the government. 77