Hukuka uygunluk nedeni olarak yetkili merciin emrini ifa
As A reason of Law, doing the order of official authority
- Tez No: 141488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN YALÇIN SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET HUKUKA UYGUNLUK NEDENİ OLARAK YETKİLİ MERCİİN EMRİNİ İFA Çalışmamız üç bölümden meydana gelmiştir. İlk bölümde; hukuka uygunluk nedenleri hakkında genel bilgiler, hukuka aykırılık, yetkili merciin emrini ifa hakkında genel bilgiler ve tarihsel gelişim üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde yetkili merciden verilen emir ve emrin ifasının şartları, emir kavramı, memur ve amir kavramları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde yetkili merciin emrini ifa kurumuna bağlanan sonuçlar, kanunsuz emir ve icrasından doğan sorumluluk, yetkili merciin emrini ifada sınırın aşılması, üçüncü kişilerin direnmesi ve savaş suçları bakımından yetkili merciin emrini ifada sorumluluk konuları üzerinde durulmuştur. Kanunun hükmünü icrayla yetkili merciin emrini ifa hukuka uygunluk nedenlerinin kanunda ayrı maddeler halinde düzenlenmesinin uygulama açısından daha yararlı olacağı kanaatindeyiz. Hukuka uygunluk nedenlerinin ayrı ayrı maddelerde düzenlenmesinin uygun olacağını düşünüyoruz. Yetkili merciden ulusal mercilerin anlaşılması gerektiği, doktrinde genel kabul gören görüştür. Biz bu görüşte olmadığımızı belirttik. Günümüzde uluslar arası ilişkiler çok hızlı gelişmekte ve çok uluslu (Multinational Operations) operasyonlar önem kazanmaktadır. Özellikle Birleşmiş Milletlerce icra edilen Barışı Koruma, Barışı Destekleme ve Doğal Afet Yardım Harekatları ve Avrupa Birliğiyle olan ilişkiler açısından mevcut düzenleme ihtiyaçlara cevap verememektedir. Selahiyettar merciden sadece ulusal mercilerin anlaşılmaması gerektiği görüşündeyiz. 159
Özet (Çeviri)
SUMMARY AS A REASON OF LAW, DOING THE ORDER OF OFFICIAL AUTHORITY Our thesis is made up of three chapters. In the first chapter we will focus on knowledge about the reason of law, general knowledge about doing the official orders and history of the subject. In the second chapter we discussed orders given from official authorities, rules of doing orders, meaning of order, meaning of officer and director. In the third chapter we will mentioned about conclutions connected to orders given from official authorities, illegal order and responsibility, breaking the rules of orders given from official authorities, third persons resistence and responsibility of doing official orders on war offences. We think it is beneficial to enforce in courts that doing the law and orders given from the official authorities in different section. We tkink it is beneficial that doing the reason of law in different section. The doctrine saccepts national authority as official authority. We do not accept this blief. Nowadays, international relationships and multinational operations become important. Peace Keaping, Peace Supporting and Natural Calamity Help Operations provided by UN and relationships between EU and Turkey, do not answer the needs. We believe that official authority does not only mean national authority. 160