Ulus ve Cumhuriyet gazetelerinde Varlık Vergisi Kanunu (Ekim1942-Nisan 1944)
Capital tax Law newspaper Ulus and Cumhuriyet (October 1942-April 1944)
  1. Tez No: 141487
  2. Yazar: HÜLYA GÖĞERCİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. O. MURAT GÜVENİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
143 ÖZET Türkiye, II. Dünya Savaşı'na fiilen katılmamışsa da savaşın yol açtığı ekonomik sıkıntılardan fazlasıyla etkilenmiştir. Varlık Vergisi Kanunu, bu dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılara çözüm olması beklentisi ile 12 Kasım 1942 tarihinde uygulamaya konmuştur. Özellikle azınlıkları hedef alan Varlık Vergisi uygulaması sosyo-ekonomik sonuçlan itibariyle oldukça önemli olmasına rağmen, bu konunun basında yer alış biçimi dönemin basın-iktidar ilişkileri çerçevesinde ele alınmalıdır. Tek parti yönetiminin iktidarda olduğu bu dönemde, yürürlükte olan basın kanununa ve basma yönelik diğer uygulamalara bakıldığında ülkede otoriter basın rejiminin hakim olduğu görülmektedir. İncelenen Ulus ve Cumhuriyet gazetelerinde Varlık Vergisi Kanunu' nu konu alan haber ve köşeyazılannm içeriği de bu çerçevede oluşmuştur. Yayınlarda hükümetin genel politikasının dışına çıkılmamış, hükümet desteklenmiştir. Kanunun kabul edilmesinden önce özellikle Ulus gazetesinde ekonomik sıkıntılardan tüccarları sorumlu tutan çok sayıda köşeyazısı yazılmış ve böylece kanunun çıkarılmasına uygun ortam yaratılmaya çalışılmıştır. Kanunun kabul edilmesinden sonra Cumhuriyet gazetesi, İstanbul'da yayınlanmasının da etkisiyle haberlerinde Varlık Vergisi Kanununun uygulanmasına daha çok yer vermiş, Ankara'da yayınlanan Ulus gazetesi ise Ankara'dan haberler yerine istanbul kaynaklı haberleri kısa bir şekilde vermiştir. Ulus gazetesinin asıl ilgi alanına giren vergi ödemelerinin günlük miktarları olmuştur. Varlık Vergisi Kanunu' nun yürürlükten kaldırılmasının ardından ise herhangi bir yorum yapılmamış, bu tür yorumlar için Türkiye'ye demokrasinin gelmesi gerekmiştir.
Özet (Çeviri)
142 ABSTRACT Although Turkey had not been a part of the 2nd World War, it had been affected directly by the economic depression derived from the war. The Capital Tax was put into effect on 12 November 1942 with an aim of overcoming the economic depression. Although the Capital Tax, especially objecting the minorities, was so important with its social and economic outcomes, this theme must be appreciated according to the press-government relations. It can be seen that an authoritarian press regime was in force in this period in scope of the press law and the other practices directed trough the press. Contents of the news and the articles of Ulus and Cumhuriyet were formed according to the general politics of the government. Before the approvement of the Capital Tax Law there can be seen a number of articles in Ulus that the merchants were the causes of economic depression. So a public opinion was being created. There were more news about the enforcement of the Capital Tax Law in Cumhuriyet which was being publicated in İstanbul. And there were short news about İstanbul instead of the news about Ankara in Ulus which was being publicated in Ankara. After the abrogation of the Law there were no comments in these newspapers about this until the democracy in Turkey was in force.