Ticari vekalet
Commercial agency
- Tez No: 141489
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA TANRIVER, DOÇ. DR. İSMAİL KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Ticarî vekâlet, Borçlar Kanunu'nun 453 vd. maddelerinde düzenlenmiştir. Borçlar Kanunu m. 453 vd.nda yer alan düzenleme, İsviçre Borçlar Kanunu'ndaki hükümlerin bir tercümesinden ibarettir. İsviçre Borçlar Kanunu'ndaki düzenleme ise küçük değişiklikler dışında, Alman Ticaret Kanunu hükümlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Ticarî vekil, ancak bir ticarî işletme için tayin edilebilir (BK m. 453/1). Ticarî işletme sayılmayan işletmelere atanan temsilcinin yetkileri, BK m. 453 'e değil, temsil hakkındaki genel hükümlere (BK m. 32 vd.) tâbidir. Ticarî vekilin temsil yetkisi mücerrettir. Bir başka deyişle, ticarî vekillik ilişkisi, temsil yetkisinin verilmesine neden olan temel ilişkiden bağımsızdır; bu ilişkinin geçersizliğinden etkilenmez. Ticarî vekilin haklarından sadece temsil yetkisi, yükümlülülderinden de sadece rekabet etmeme yükümlülüğü Borçlar Kanunu'nda özel olarak düzenlenmiştir. Ticarî vekilin diğer haklan ve yükümlülüklerine mahiyetine uygun düştüğü ölçüde temsil sözleşmesinde temsilcinin haklarım ve yükümlülüklerini düzenleyen hükümler uygulanacaktır. 141Ticarî vekil, kural olarak işletme sahibi veya onun ticari mümessili tarafından tayin edilir. Tüzel kişiler tarafından işletilen ticari işletmelerde, ticarî vekil, tüzel kişinin yetkili organlarınca tayin edilir. Ticarî vekâlet yetkisinin verilmesi, kural olarak hiçbir şekle tabi değildir. Yetki, sözlü olarak verilebileceği gibi, yazılı olarak da verilebilir. Ticarî vekilin tayini, ticaret siciline tescil ve ilân olunamaz. Buna rağmen, tescil ve ilân yapılmışsa, bu tescil hukukî sonuç doğurmaz. Borçlar Kanunu'nda ticarî vekiller, genel yetkili ticarî vekiller ve özel yetkili ticarî vekiller olmak üzere iki bölümde düzenlenmiştir. Kanun koyucu, özel yetkili ticarî vekillerden, satış mağazası memurlarını ve seyyar tüccar memurlarım ayrıca hüküm altına almıştır. Bu ticarî vekillerden, genel yetkili ticarî vekil ve seyyar tüccar memuru, ticarî işletmenin; satış mağazası memuru da, satış mağazasının mutat işlemlerini yapabilir. Ticarî vekiller, ticarî işletmenin olağanüstü işlemlerini yapamazlar. Ticarî işletme sahibi, ticarî vekillerin temsil yetkisini, üçüncü kişilere usulünce duyurmak koşulu ile sımrlandırabilir. Duyurunun gereğince yapılmış olup olmadığı dürüstlük kuralına (MK. m. 2) göre belirlenir. Ticarî vekilin fiil ehliyetini kaybetmesi, temsil ilişkisini sona erdirir. Temsilcinin ayırt etme gücünü muhafaza etmesi kaydıyla, vesayet altma alınarak fiil ehliyetinin sınırlandırılması da ticarî vekâlet ilişkisine son verir. İşletme sahibinin iflâsı halinde de ticarî vekâlet son bulacaktır (BK m. 35/1). 142
Özet (Çeviri)
SUMMARY Commercial agency is regulated in the Turkish Code of Obligations, in article 453. This regulation is only a translation of Swiss Code of Obligations. Also, Swiss Code of Obligations is prepared by using the articles of German Commercial Code, with some modifications. Commercial agent can only be appointed for a Business Enterprise (CO, art. 453/1). The competences of the representative appointed to the non commercial enterprises are not connected to CO art. 453, but to articles about business enterprises (CO art. 32). The autority of comercial agency is abstract. In other words, the commercial agency relation is different from the main relation which causes the representation authority and does not effected by the invalidity of this relation. Only the representation authority, from the rights of commercial agency and the must of non-competition, from the charges of commercial agent are especially regulated in Code of Obligations. In the contract of agency, articles about agent's rights and charges will be used as they are appropriate to the other rights and charges of commercial agent. 143As a rule, commercial agent is appointed by the owner of business enterprise or his commercial agent. In business enterprise, which are directed by legal entites; commercial agent is appointed by the autorised organs of legal entities. As a rule, providing the autorisation of commercial agency is not connected to any form. As the autorisation can be given by verbal, it can also be given by written. Appointment of the commercial agent cannot be officially recorded and announced. But if, the official record and announcement is made, that has not ben a legal result. In Code of Obligations, there are two kinds of commercial agent. One of them is 'generally autorised commercial agent' and the other is 'privately autorised commercial agent'. The lawmaker has regulated the sale store officials and travelling salesmen seperately. 'Generally autorised commercial agent' and the 'Travelling Salesman' of these commercial agents can make the normal operations of business enterprise. The sale store official can make the normal operations of sales office. Commercial agets cannot make the extraordinary operations. 144The owner of business enterprise can limit the agency autorisations of commercial agents with the condition of announcing this to third persons. The process of announcement is clarified by the rule of honesty. Loosing the acting autority of the commercial agent causes the ending of the agency relation. By appointement guardienship of agent with the condition of carrying the power of differ also ends the relation of commercial agency. Also bankruptcy of owner also ends the commercial agency (CO 35/1 ). 145