Türkiye'de yoksulluk ve çevre sorunsalı
Poverty and environmental problems in Turkey
  1. Tez No: 141490
  2. Yazar: HÜRKAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Gelişmiş ülkelerdeki işsizlerin, işsizlik sürelerinin daha uzun dönemlere yayılmasından dolayı, özellikle kendileri açısından, yoksulluk adına kaygı verici gelişmeler yaşanmış ve yaşanmaktadır. Bu durum yoksul ülkelerde çoğunlukla böyle olmakla birlikte, varsıl ülkeler için alışılmadık bir durum olarak görünmektedir. Böylesi gelişmelerin varsıl ülkelerde süreğenleşmeye başlaması, yoksullukla savaşımın, yeryüzünün öncelikle çözülmesi gereken sorunları arasına girmesine büyük katkıda bulunmuştur. Açık bir biçimde görülebilmektedir ki yuvarsallaşmanın kuramcısı olanlar, gönenç düzeyi yüksek, en varsıl ülkeler arasından çıkmaktadır. Yuvarsallaşmanın uygulandığı ülkelerse, yoksulluk kümesinin demirbaşları olarak yerlerini korumaktadır. Yoksulluktan kurtulmanın ön koşullarından olan kalkınma, evrensel ve devredilemez bir haktır Bu hak, yoksulluktan kurtulma hakkı olarak da kullanılabilir. Uygulayımsal bilgi arttıkça, çevresel bozulma da hızla artmaktadır. Olması gereken, bilginin artmasıyla birlikte, sorunlara karşı üretilecek çözümlerin de kolayca ortaya konmasını beklemektir. Ancak tüketim hızla arttığı için bu kolay görünmemektedir. 185insan için pek çok sorunun çözümünün doğada bulunma olasılığı yüksektir. Doğal kaynaklar tükenirse, bu olasılıktan yararlanılamayacaktır. Kaynakların eşitsiz dağılımı, yoksulların olumsuz koşul ve çevrelerde yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Yoksulluk yalnızca kendi boyutunda, geçimsel ve toplumsal olarak düşünüldüğünde bir sonuç olarak karşımıza çıkabilir; ancak çevresel olarak bakıldığında, bir neden olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Yoksulluk ve çevre sorunları arasında bir etkileşimin varlığı açıktır. Bu etkileşimde, yoksulluk ve çevre sorunları arasındaki ilişki olumsuz yönde etkilenmektedir. Yoksulluk daha da artmakta, çevre sorunları da büyümektedir. Hangisinin önce başladığının belirlenmesi kolay görünmemektedir. Ancak ikisinin buluşması, her iki soruna da ivme kazandırmaktadır. 186
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are ongoing developments raising concerns about the poverty of unemployed whose unemployement lasts over a long term in the developed countries. This situation which occurs rarely in the wealthy countries exists mostly in the poor countries. Overlasting existence of the similar problems in the developed countries has contributed the struggle with poverty to become one of the problems which should be solved primarily throughout the world. It is clearly visible that theorists of globalization are mostly from the wealthy, rich countries. Those countries on which the effects of globalization are felt mostly are still playing their primary roles within the group of poor ones. The right to develop as the precondition of releiving from poverty is a universal and undeliverable right. This right can also be accepted as a right of getting rid of poverty. Environmental degredation is increasing in parallel to the development of technology. What is ought to be is to expect to easily develop the ways to solve these problems in parallel to the increase at the knowledge we have about them. However, this does not seem easy due to the overconsumption problem. 187There is a high possibility of finding out the solutions to the most of the problems of humanity in nature. If natural resources are exhausted there will be no such a solution, then. Unequitable distribution of the resources are causing poor people to live under more negative conditions and in bad environments. Poverty can be accepted as a result when it is seen from the economic and social perspectives; however, if we look from an environmental perspective it can be seen as a cause. It is open that there is an interaction between poverty and environmental problems. The relationship between poverty and environmental problems have been affected in a negative way. Poverty is increasing and environmental problems are cumulating. It is not easy to find out which one has started primarily. Nevertheless, a combination of these two gives an acceleration also to both of them. 188