Bankacılık krizleri: Türkiye, Meksika ve Japonya örneği
Banking crises: Example of Turkey, Mexico and Japan
- Tez No: 141516
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Dünya ekonomisi 1970'li yıllardan itibaren hızla artan küreselleşme olgusu doğrultusunda bir dizi finansal krizle karşı karşıya kalmıştır. Son dönemlerde yaşanan krizlerin önceki dönemlere göre daha olumsuz sonuçlar doğurması, krizler konusuna olan ilgiyi artırmış ve bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Önemli bir konu haline gelen bankacılık krizlerini, finansal krizler yanında Türkiye, Meksika ve Japonya'yı dikkate alarak incelemek, bu bağlamda yaşanmış krizlerin temel nedenlerini, krizlerin olmaması yada daha az etkilenmek için yapılması gerekenleri ortaya koymak, bu krizlerden ülkemiz ve diğer gelişmekte olan ülkeler için dersler çıkarmak bu tezin temel amacıdır. Bankacılık sistemlerine ilişkin problemlerin çözümünde ülkelerin ekonomik ve sosyo-politik yapılarına göre değişen yöntemler uygulanmaktadır. Bu yüzden her ülke için tek bir strateji önerisi kabul edilemeyeceğinden, farklı yapılara sahip ve farklı kıtalardaki ülkelerin krizleri üzerinde inceleme yapılmıştır. Veriler, mevcut kütüphanelerden, çeşitli kamu kurumlanndan ve internetten literatür ve arşiv taraması tekniği kullanılarak temin edilmiştir. Şüphesiz çalışmanın yüksek lisans tezi kapsamında olması önemli bir kısıt oluşturmuş, pek çok sorun ve ayrıntı kaçınılmaz olarak göz ardı edilmiştir. Meksika ve Japonya'da meydana gelen krizlerin hepsine değinilmemiş, tez daha çok Türkiye ekseni üzerine şekillendirilmiştir. Bu tez çerçevesinde, öncelikle banka-bankacılık kavramları, finansal kriz kavramı, kriz çeşitleri, nedenleri üzerinde durulmuş, mevcut teorik çalışmalar uzantısında Türkiye, Japonya ve Meksika'da meydana gelen bankacılık krizleri, finansal krizler yanında incelenmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede, krizlerin temel nedenleri, krizlerin olmaması yada daha az etkilenmek için yapılması gerekenler ortaya konulmuştur. Türkiye'de meydana gelen krizlerin temel nedenleri; makro ekonomik istikrarsızlık, finansal yapıda zayıflık, döviz kuru sistemleri, kısa vadeli sermaye hareketlerinin değişkenliği ve politik istikrarsızlık olarak sıralanabilir. Meksika'da meydana gelen krizlerin temel nedenleri; finansal liberalizasyon, kısa vadeli sermaye hareketlerindeki değişkenlik, politik istikrarsızlık ve takipteki krediler olarak sıralanabilir. Japonya'da meydana gelen krizlerin temel nedenleri; balon ekonominin çöküşü, bankaların genişlemeci kredi politikalarının bir sonucu olan takipteki krediler, politik lider ve düzenleyici otorite eksikliği olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The world's economy has heretofore confronted number of financial crises as a result of the globalism concept which has been dominant since 1970s. Interests and research works on crises were increased when recent crises brought about tougher results than the previous ones. Fundamental aim of this piece of work is to study on banking crises through Turkey, Mexico and Japan to determine the underlying problems of experienced crises, to settle some precautions for preventing crises from happening or for overcoming them with minute impact, and to extract some lessons out of the outcomes of above said crises. As to overcome problems of banking systems, some ways varying with respect to the socio-political and economical structures of countries are widely held. Hence, since it is difficult to agree on a unique strategic proposal, a work on crises of countries from different continents with variable structures was carried out herein. Data was obtained from libraries, public institutions and the Internet via literature and archive scan techniques. Many of the problems and details were inevitably ignored since this work is limited to an MBA thesis capacity, and in outdoing it on Turkish ones all of the crises in Japan and Mexico were not to be held completely. In the framework of this thesis, concepts such as bank and banking, financial crisis, kinds of crises and their causes took place primarily, and banking crises and financial ones happened in Turkey, Mexico and Japan were held according to the available theoretical studies. Basic causes öf crises were underlined and dos and donts for prevention of them or least damage out of them were contained in it. Macro economical and political instability, weak financial structure, currency systems, mutability of short term capital movements can be included in the basic reasons of the crises happened in Turkey. Basic reasons of the crises happened in Mexico can be financial liberation, mutability of short term capital movements, political instability and follow up credits, and those in Japan are collapse of balloon economy, follow up credits as a result of progressive credit policies of banks, political leaders and lack of an authority to put things in an order.