Gelişmekte olan piyasa ekenomilerinde döviz kuru-bankacılık krizleri ve nedenleri
Currency -banking crisis in emerging markets and its reasons
  1. Tez No: 141491
  2. Yazar: TOLGA DAĞLAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Son yıllarda, ülkelerin ekonomiye oldukça büyük maliyetler yükleyen ciddi fînansal kriz yaşadıkları görülmüştür. Bu krizler, Meksika 1994 Güney Asya 1997 'de milli hasılada yüzde 10'a varan düşüşlere neden olmuştur. Bu mesele şimdilerde bütün dünyada bu krizleri önlenmesi politika yapıcılarının ajandalarında üst sıralarda yer almaktadır. Çalışmamız şu bölümlerden oluşmaktadır. İkinci bölümde geleneksel modelleri açıklayan teorik literatüre değinilecektir. Üçüncü bölümde ise, ikiz krizler arasındaki olası bağlantılar açıklanmaya çalışılmaktadır. Dördüncü bölümde ise Türkiye Kasım 2000 ve Şubat 2001 'de yaşanan ikiz krize değinilecektir. Son bölüm sonuç bölümü olup bazı değerlendirmelere yer verilecektir. 131
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, many countries have suffered severe financial market crises,producing a staggering toll on their economies, particularly in emerging markets. For example, the financial crises that struck Mexico in 1994 and the East Asian countries in 1997 led to a ten percentage point fall in the growth rate of GDP. Given the harmful effects and increased frequency of financial crises in emerging market countries in recent years, a issue that is now high on the agenda of policymakers throughout the world is the prevention of these crises. The structure of the paper is as follows. Section II reviews the literature on crises and examines the particular symptoms associated with each model. Section III briefly discusses what the theoretical literature offers as explanations of the possible links between the two crises. Section IV presents an account of the crisis in Turkey and purpose of this section is to attempt to identify the underlying causes of the crisis in Turkey by drawing on the findings and predictions of the recent literature on currency and financial crises. Last section presents some concluding remarks. 130