Bileşim sektöründe insan kaynağı sağlama ve seçme süreci Ankara örneği
- Tez No: 141526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada; öncelikle işletmeler açısından giderek önemi artan insan kaynağının planlanması, işgören sağlama ve seçme süreçleri konusunda ülkemizde ve dünyada kullanılan, kavram, yöntem ve teknikler eleştirel bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Bundan sonra küreselleşme ve değişim olgularının en hızlı biçimde yaşandığı bilişim sektöründeki küçük, orta ve büyük ölçekteki firmaların insan kaynağı sağlama ve seçme süreçleri; Ankara örneği çerçevesinde, firma sahipleri, bölüm yöneticileri ve işe alım süreçlerinde aktif görev alan yöneticilerle yapılan görüşmeler ve gözlemler ile araştırılmıştır. Ankara ilindeki küçük orta ve büyük ölçekteki toplam 12 firma ile yapılan görüşmeler ve firmaların çalışanları ve insan kaynağı süreçleri üzerinde yapılan gözlemler sonucunda oluşan veriler, konu ile ilgili litaratürle karşılaştırılarak teknoloji ve bilgi üretiminde yaşanan gelişmelerin ve firma ölçeğindeki farklılıkların, insan kaynağı sağlama ve seçme süreçleriyle paralellik gösterip göstermediği, ayrışma ve örtüşme noktaları irdelenmiştir. Sonuçta insan gücü sağlamada seçmede kullanılan kaynaklar, farklı seçim yöntem ve teknikleri; firma ölçeğine bağlı olarak değişebilen uygulama farklılıkları, ölçek bağımsız gerçekleşen süreçler gibi göreceli bulgulara rastlanmış bu bulguların nedenleri; yapılan gözlem ve görüşmeler ile açıklanmaya çalışılmıştır. 41
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, firstly, concepts, methods and techniques, which continuously get more important for companies in terms of human resources management, employee supplement and hiring process, are considered with a critical manner. Secondly, within the frame of Ankara sample, the human resource supply and select processes of small, medium and large scaled companies in informatics field in which globalization and development are very fast are observed and researched throughout the interviews made with the company owners, department administrators and with managers who take active role in hiring process. It is pointed out whether there is a correspondence between developments in technology and information production and human resource supply and selection process throughout the interviews conducted over 12 small, medium and large scaled companies and observations of their workers and their hiring process. Differentiations and common points are emphasized according to the related literature. In consequence, there has been found and collected relatively different data about the resources that are used for human supplement, different selection methods and techniques and the processes which are ongoing scale independent. The reasons are tried to be explained by observations and interviews. 42