Ankilozan spondilitteki iltihabi barsak lezyonları
  1. Tez No: 141587
  2. Yazar: ONUR AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH HİLMİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
VI-OZET: Ankilozan Spondilit (AS), sero (-) artriuerden olup, bu hastalarda son zamanlarda giderek artan oranlarda iltihabi barsak lezyonları tanımlanın aktadır. Biz de kliniğimizde toplam 33 AS'li hastada (n=33) kolonoskopik,histopatolojik ve radyolojik olarak kolon ve ince barsak tutulumunu araştırdık. Çalışmaya 7'si bayan 26'sı erkek toplam 33 olgu dahil edilmiş olup; yaşları 18-67 (ort yaş:42.5) arasındaydı. Toplam 33 hastanın 3 tanesinde (%9.0) hafif GİS semptomları varken, geri kalan 30 hasta (%91) asemptomatikti. AS' li hasta grubuna yaş ve cins olarak benzeyen, ancak artrit yakınması olmayan, fonksiyonel GİS bozukluğu tanısı almış 33 hasta Kontrol Grubunu oluşturdu. Olguların hepsine ileokolonoskopi + biyopsi yapılarak ince barsak grafileri de çekildi Olguların 6 tanesinde (%18.2) ileokolonoskopi ve histopatolojik inceleme normal olarak bulunurken; 14 tanesinde (%42.4) sadece histopatolojik değişiklikler 13 tanesinde ise (%39.4) hem endoskopik hem de histopatolojik değişiklikler vardı. Endoskopik patolojilerin lokalizasyonu sadece terminal ileumda 5 hastada (%38.5), sadece kolonda 5 hastada (%38.5), her ikisinde birden 3 olguda (%23.0) bulunurken; histopatolojik bulguların (n=27) 14 tanesi (%51.9) sadece kolonda, 7 olgu (%25.9) sadece terminal ileumda, 6 tanesi (%22.2) ise hem terminal ileum hem de kolonda görüldü. Histopatolojik incelemelerde sadece 3 olguda akut inflamatuar değişimler (%11.1), 1 olguda (%3.7) kronik zeminde akut infiamasyon, kalan 23 olguda (%85.2) kronik inflamasyonla uyumlu değişiklikler bulundu. Tüm olgulara yapılan baryumlu incebarsak grafilerinde sadece 8 olguda (%24.2) ince barsak toüılumu gösterilebildi Kontrol Grubundaki 33 hastadan sadece 1' inde (%3,0) makroskopik lezyon ve biyopsi alınan 11 olgudan yalnızca 1' inde (%9.1) mikroskopik lezyon bulundu. Karşılaştırmada AS' lerde makroskopik ve mikroskopik lezyon sıklığı, kontrollere göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p < 0,01). NSAİ kullanımı ile bulunan lezy onlar arasında AS' li hastalarda bir ilişki gözlenmedi Sonuç olarak AS'lerde ince barsak ve kolondaki yüksek ratulum oranı, bu hastaları gastroenterolojik yönden değerlendirirken ve uzun süreli takipte dikkate alınmalıdır. 30
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 1- introduction and Qbjektive: Ankylosing Spondylitis (A.S) is considered the prototype of group of disorders collectively referred to as the spondyloarthropathies (seronegative arthritis). Recently, microscopic and macroscopic inflammatory lesions of the colon and ileocolonic valve were reported in patients with AS lacking any clinical evidence of inflammatory bowel disease. Objective: To search for an assosiation between macroscopic-microscopic inflammation and AS. 2- Materials and Methods: We performed a prospective colonoscopic, histopathologic and radiographic study of terminal ileum and colon in 33 patients with AS and 33 patients with functional gastrointestinal disorders. Macroscopic lesions (varying from edema and congestion to superficial ulcerations and hemorrhage) and histopathologic features (acute and chronic) were graded (0-3). 3- Results: Macroscopic and / or microscopic lesions were found in the 27 (% 81.8) of 33 patients with AS. Both macroscopic and microscopic lesions were found in the 13 patients (% 39.4) Only histopathologic lesions were found in the 14 patients (% 42.4). We haven't observed any lesions in the 6 patients (%18.2). Only one endoscopic k$ton (grade 1) was present in colon (% 3.0) in the control group (p < 0.01). Endoscopic lestons were in equal rate (% 38.5) for colon (n = 5) and ter. ileum (n = 5). Both ter. ileum and colon were involved % 23 (n = 3) in of the patients. Frequency of histopathologic changes were observed (% 81.8) 27 patients of 33 with AS. Two types of inflammation were observed: Acute inflammatory changes % 11.1 (n = 3), chronic active inflammatory changes % 3.7 (n = 1) and chronic inflammatory changes % 85.2 (n = 23). In the % 51.9 of the cases (n = 14) the inflammation was confined to the colon, in % 25.9 was confined (n = 7) ter. ileum, in % 22.2 both colon and ter. ileum (n = 6) were involved. Only one histopathologic changes (grade 1) were found (% 9.1) in the 11 case of controls (p < 0.01). We observed no association between the use of NSAIDs and endoscopic / histopathologic gut lesions. 4- Conlusion: Macroscopic (% 39.4) and microscopic gut lesions (% 81.8) are in high frequency in patients with AS. This study identified a group of patient with AS (n = 33) which even in the absence of gastrointestinal symtoms (% 91) showed evidence of gut inflammation. 31