Malatya yöresinde tetanoz immünitesi
- Tez No: 141588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada Malatya yöresinde yaşayan, yaşlan bir ile 79 arasında değişen 90'ı erkek, 85 'i kadın olmak üzere toplam 175 kişinin kanlarında bulunan tetanoza karşı oluşmuş antitoksin düzeylerini Enzyme Linked Immunosorbent Assey (ELİSA) yöntemi ile araştırdık. Sıfır-12 yaş grubunda % 14.3, 13-20 yaş grubunda % 5.9, 21-30 yaş grubunda % 25, 31-50 yaş grubunda % 74.3, 51 ve üzeri yaş grubunda % 85.7 oranında antitoksin düzeyinin kesin koruyucu düzeyin altında olduğunu tespit ettik. Çalışmamızda erkek popülasyonu ile kadın popülasyonu arasında koruyucu immünite açısından istatistiki anlamda bir fark bulunamadı. Otuzbir ve üzeri yaşlarda koruyucu immünite düzeyinde kadın popülasyonda daha belirgin olmak üzere büyük oranlarda azalma olduğu gözlendi. Sıfır- 30 yaş gruplarında tetanoz bağışıklığı, 3 1 ve üzeri yaş gruplarından daha yüksekti. Bu istatistiki olarakta anlamlı idi (p < 0.05). Sonuç olarak; tetanozun eliminasyonu için effektif immünizasyon programının hayatın başından sonuna kadar yayılması sağlanmalıdır. Aktif immünizasyonla koruyucu antitoksin seviyeleri elde edilebilmiş kişilerde 10 yıl da bir destekleyici aşıların yapılmasının uygun olacağı kanaatindeyiz. Böylece toplum morbidite ve mortalitesi oldukça yüksek olan ve hastalık meydana geldiğinde tedavi maliyeti de oldukça pahalı olan tetanoz hastalığından korunmuş olacaktır. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY We studied antitoxin levels for tetanus in Malatya area. In this study, we studied the antitoxin levels by ELISA in blood samples of 175 persons. Of these 175 persons number of male and female persons are 90 and 85, respectively, and age of them are arrenged between 1-79 years old. We found antitoxin levels in 0-12, 13-20, 21-30, 31-50, 51 and older years old as 14.3 %, 5.9 %, 25 %, 74.3 % and 85.7 %, respectively, that all of which were under the protective level. There were not statistically differance between male and female population for tetanus immunity. We determined more decrease in protective immunity level in 3 1 and older years old age groups, especially in women. Tetanus protective immunity level was higher in 0-30 years old age group than 31 and older ones, and, the result was statistically significant (p < 0.05). In conclusion; for elimination of tetanus diseases an effective immunisation programe should be provided during all period öf life, from birth to death. We consider that the vaccination should be done every 10 years for people who have had enough antitoxin levels after active immunization. For this reason; people would be avoided for tetanus disease which has high mortality and morbidity and high treatment cost. 46