Akut lösemili hastalarda kemoterapi sonrası gelişen nötropenide, ateşli ve ateşsiz dönemlerde serum CRP, IL-6 ve IL-8 düzeyleri
- Tez No: 141597
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Akut lösemilerde, kemoterapi sonrası gelişen nötropeni sonucu ortaya çıkan infeksiyonlar en önemli ölüm nedenidir. Febril nötropeni atakları esnasında ölçülen serum CRP, IL-6 ve İL- 8 düzeylerinin yüksek bulunması infeksiyonun erken bir göstergesi olabileceği bir çok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı; kemoterapi alan akut lösemili hastalarda gelişen nötropenide ateş ortaya çıkmadan önce ve sonrası dönemde serum CRP, IL-6 ve IL-8 düzeylerini tespit ederek ateşin infeksiyona mı yoksa başka bir nedene mi bağlı olduğunu araştırmaktır. Çalışmamızda, nötropenik febril ve afebril dönemlerde alman serum CRP, IL-6 ve IL-8 düzeyleri nötropeni öncesine göre yüksek bulunmuştur. Ancak afebril dönemdeki seram CRP, IL-6 ve IL-8 düzeylerindeki artış febril dönem ile karşılaştmldığmda istatistiksel olarak farklı olmadığı görüldü. Çalışmaya alman tüm hastalarda febril nötropeni atağı gelişti ve bu hastaların hepsi antibiyotik tedavisine iyi cevap verdi. Antibiyotik tedavisi sonrası ölçülen serum CRP, IL-6 ve IL-8 düzeylerinin başlangıç değerlerine döndüğü görüldü. Bu bulgular hastaların nötropenik dönemde, ateşleri olmasa bile serum CRP, IL-6 ve IL-8 düzeylerindeki artışın infeksiyonun erken bir habercisi olabileceğini göstermektedir. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY In acute leukemia, febrile neutropenia following chemotherapy is the most important reason for mortality. It has been demonstrated in many studies that serum CRP, IL-6 and IL-8 levels measured during febrile neutropenic episodes might be an early marker for infection. The objective of this study is to investigate whether the fever is due to infection or another reason by measuring serum CRP, IL-6 and IL-8 levels before and after the development of fever in patients with acute leukemia on chemotherapy. In our study serum CRP, IL-6 and IL-8 levels during febrile and afebrile periods were found higher than prior to neutropenic period. However, increases in serum CRP, IL- 6 and IL-8 levels during afebrile period were not statistically significant when compared with the febrile period. All patients included in the study developed febrile neutropenic episode and responded well to antibiotic therapy. Serum levels of CRP, IL-6 and IL-8 following antibiotic therapy returned to initial levels. In conclusion; increases in serum CRP, IL-6 and IL-8 levels might be an early marker for infection even though there is no fever during neutropenic episodes. 35