Beyin omurilik sıvısında oligoklonal band saptanan ve saptanmayan klinik olarak kesin multipl skleroz olgularının karşılaştırılması
A comparative study of clinically definite multiple sclerosis patients with and without oligoclonal band
- Tez No: 141701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AKMAN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET MuMpl skleroz (MS) tanısında, beyin omurilik sıvısında (BOS) saptanan oligpklonal IgG bandlan (OKB) kimi zaman tanı açısından büyük taşır. Ancak bu bandlann hastalık patogenezindeki yeri tam olarak aydmlatilamamışur. Bugüne dek OKB negatif ve pozitif klinik olarak kesin MS (KKMS) olguları arasındaki farkı ve OKB varlığının prognoza etkisini araştırmaya yönelik az sayıda çalışma mevcuttur. Bryopatogenezinde multigenetik etkileşimlerin sözkonusu olduğu MS'da genetik altyapı farkı OKB pozitif ve negatif olgularda da toplumlar arası farklı sonuçlara neden olabilir. Türk toplumu hem coğrafi konumu açıdan hem de doğudan batıya göçleri nedeniyle Doğu ve Batı toplumları arasında yer almaktadır. istanbul Tıp Fakültesi Nöroloji kliniği MS ve Demiyelinizan Hastalıklar Biriminden izlenen tıastalardan 490'nının BOS incelemesi agoroz jel elektroforezi ve izoelektrik odaklama yöntemi ile gerçekleşmişti. Bu olgulardan 210'u Poser kriterlerine göre KKMS tanısı alıyordu. Klinik olarak kesin MS Dİgulanndan 24'ünde BOS'da OKB negatifti, geri kalan 186'sında ise pozitifti. Yirmi OKB negatif KKMS algusuna ulaşılabildi (%83) ve bunların yedi tanesinde BOS tetkiki tekrarlandı. Bunlardan bir tanesinde lastalık başlangıcı ve ilk BOS tetkikinden 6 yıl sonra OKB'ın pozitifleştiği görüldü. Bu olgu OKB negatif KKMS grubundan çıkartıldı. Beyinomurilik sıvısı incelemesi yapılan KKMS olguları içinde OKB negatif Dİan hastaların oranı %11'di (n=23). Tüm KKMS olguları arasında kadın/erkek oranı 2 iken OKB negatif Dİgular arasında bu oran 1,2 idi, ancak bu istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Oligoclonal IgG bands (OCB) in cerebrospinal fluid (CSF) has sometimes great importance for the diagnosis of multiple sclerosis (MS). But their role in the pathogenesis is not clear. There are few studies searching the effect of OCB on prognosis and differences between OCB negative and positive clinically iefinit MS (CDMS) cases. Differences in genetic background of OCB positive and negative cases ;x)ncerning the multigenetic interferences in the etiopafhogenesis of MS may cause different results in different communities. Turkish community lies between western and eastern communities because of it's geographical position and immigrations from east to west Cerebrospinal fluid studies of 490 patients followed by the MS and demyelinating diseases unit of he neurology clinic of Istanbul Medical Faculty were done with the agorous gel electrophoresis and soeleclrical focusing method. Twohundert and ten of these cases were diagnosed as CDMS according to Poser criteria. In the 24 of clinically definit MS cases OCB were negative in CSF and the remaining 186 were positive. Twenty OCB negative CDMS cases could be reached (83%) and in seven of them CSf study xmud be repeated. In one of them OCB was positive six years after the diagnosis and CSF examination of he disease. This case is excluded from the OCB negative CDMS group. The rate of the OCB negative cases among patients in which CSF examination could be done with the diagnosis of CDMS, were 1 l%(n=23). iatio between women to men were 2 in all CDMS cases.