Glial tümörlerde P53 PTEN ve EGFR pozitifliğinin immünhistokimyasal metodla araştırılması
Investigation of P53 PTEN and EGFR positivity in glial tumors by immunohistochemistry methods
- Tez No: 141700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Çalışmamızda 43 glial tümörlü hastayı immünhistokimyasal metodla PTEN, EGFR, P53 pozitifliği ve bunun prognoz üzerine etkisi açısından inceledik. Hastalar beyin cerrahisi polikliniğine 2000-2003 yılları arasında başvurmuş ve poliklinik takibi olan hastalar arasından seçildi. Hastaların sürvi süresi tanı konma tarihi itibariyle hesaplandı. Ayrıca hastaların kemoterapi ve radyoterapi alıp almadığı, preop Karnofsky Skoru, yaş, cinsiyet gibi kiinik parametrelerinin de prognoz üzerindeki etkileri araştırıldı. İstatistiksel Değerlendirme yapılırken Ki-kare ve Fisher Kesin P Testleri, Bağımsız Gruplar İçin T-testi, Kaplan-Meier yöntemi ve Cox Regresyon analizi kullanıldı. Tüm değerlendirmelerde anlamlılık sınırı 0,05 olarak alındı. Çalışmamız sonucunda hastaların 19'u glioblastome multiforme(%44,2), 7'si oligoastrositom grade3(%14), 6'sı anaplastik astrositom(%9,3), 4'ü oligodendrogliom gTade2(%9,3), 2'si oligodendrogliom grade3(%4,7), 2'si difüz astrositom(%4,7), l'i disembryoplastik nöroektodermal tümör(%2,35), l'i anaplastik gangliogliom(%2,35) olarak bulundu. Araştırmamız sonucunda kemoterapi ve sağ kalım arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulunamamıştır. P=0,18. Radyoterapi alan hastalarda ise eksitus oranı istatistiksel anlamlı olarak artmış bulundu. P= 0,2948. Ancak bu sonuç radyoterapinin ileri evre tümörlerde daha sık uygulanmış olmasına bağlandı. Eksitus ve sağ kalımların yaş, Karnofsky Skoru(KS) ve yaşam süresi ortalamalarının iki gruba göre kıyaslanmasında bağımsız gruplar için t-testi kullanılmış olup yaş ortalaması>=46,7 olanlar, KS
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to investigate the effect of PTEN,TP53, EGFR marker pozitivity on the survival of 43 glial tumor patients by immmunohistochemistry metod. The patients are chosen from Neurosurgery clinic who applied for various symptoms in the years 2000 to 2003 and who has been followed by Neurosurgey clinic since the application time. The survival period is calculated from the time of diagnosis. In addition the patients were classified according to being applied to chemotherapy/radiotherapy or not, to preoperative Karnofsky Score, age and sex. We investigated the effect of the parameters above on survival of patients. In statistical evaluation we used Chi-Square and Fisher's exact test, T-test for independent groups, Kaplan-meier metod and Cox-regression analysis. The p value was taken as 0,005 in all tests. The diagnosis of the patients were as follows: nineteen glioblastome multiforme(%44,2), seven oligoastrocytoma grade 3 (%14), six anaplastic astrocytoma(%9,3), four oligodendroglioma grade 2(%9,3),two oligodendroglioma grade3(%4,7), two diffuse astrocytoma(%4,7), one dysmbroplastic neuroectodermal tumor, one anaplastic ganglioglioma. In our study we did not find statistically significant relation between having chemotherapy and survival.(p=0,18)The exitus ratio was higher in patients having radiotherapy but we think that is because radiotherapy is used mainly in higher grades. (p=0,29). We compared exitus and living according to median values of age, Karnofsky score and survival by the t-test for independent groups and found that the exitus ratio was higher in groups wifh:mean age>=46,7, KS