Servikal sitoloji anomalilerinin yönetiminde HPV DNA testinin yeri
Role of HPV DNA testing in management of servical cytologic abnormalities
- Tez No: 141722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT C. YENEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
VIIÖZET Bu çalışma GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Jinekolojik-Onkoloji Polikliniğin de 2003 Ocak- 2004 Haziran ayları arasında yürütülmüştür. Çalışma bu süre içinde atipik skuamoz hücreler; ASCUS ve ASC-H olarak tanı konulan toplam 61 olgu üzerinde yapıldı. Tüm Pap smearier konvansiyonel yöntemle alındı. Olguların 54 tanesi ASCUS, 7 tanesi ise ASC-H olan olgulardı. Tüm sonuçlar Pap smearlerin 2001 Bethesda sınıflandırması esas alınarak yorumlanmasıyla elde edilmiştir. ASCUS saptanan olgular ASCUS yönetiminde kullanılan üç yöntemden birine alındı: hemen kolposkopi, sitoloji tekrarı ve HPV DNA-yüksek riskli grup testi. ASCUS saptanan olguların 18'A sitoloji tekrarına, 17'si hemen kolposkopi grubuna, 18'i HPV-DNAlest koluna ayrıldı. Tüm olgularda HPV DNA örneklemesi yapıldı. Sitoloji tekrarı grubunda 4. ayda test tekrarı yapıldı. Test sonucunda > ASCUS çıkan olgular kolposkopiye refere edildi. Sonuç negatif çıkan olgulara kolposkopi yapılarak çalışma tamamlandı. HPV test grubunda HPV pozitif olgular kolposkopiye refere edildi, HPV test grubunda negatif sonuç çıkan olgularda kolposkopi yapılarak çalışma sonlandırıldı. Kolposkopi grubunda ve kolposkopiye refere edilen tüm olgularda kolposkopi yapılarak çalışma sonlandırıldı. Tüm gruplarda HPV pozitiflik oranları ve biopsi konfırme CIN oranları tespit edildi. Sitoloji tekrar grubu ve HPV test grubunda, CİN tespit sensitiviteleri ve kolposkopiye refere oranları saptandı. ASC-H grubundaki tüm olgulara kolposkopik inceleme yapılarak, biopsi konfırme CİN oranları tespit edildi. Çalışma sonuçları literatür ile karşılaştırıldı. Çalışma sonucunda tüm ASCUS olgularının %22.6'da, ASC-H olgularının %57.1'de CİN saptandı. Çalışma sonuçlarında sitoloji tekrarı grubunda CİN tespit sensitivitesi %60, kolposkopiye refere oranı %33.3 olarak bulundu. HPV DNA grubunda ise CfN tespit sensitivitesi %75 olarak, kolposkopiye refere oranlan ise %38.8 olarak bulundu. Çalışma sonucunda HPV testi ile sitoloji tekrarı karşılaştırıldığında sensitivitesi en yüksek (%75 vs %60, p=0.024) testin HPV testi olduğu, kolposkopiye refere oranının ise sitoloji tekrar grubundan fazla (%38.8 vs %33.3, p=0.46) olmakla beraber istatistiki olarak farklı olmadığı saptandı. Bu sonuçlar ASCUS tanısının konvansiyonel Pap testi ile konduğu durumlarda, yönetim stratejilerinin karşılaştırılmasında en efektif testin HPV testi olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda HPV testi en efektif test olarak görünsede konvansiyonel sitolojide kullanıldığında örnekleme ve takip için multiple vizitler gerektirmesi en önemli 67dezavantajıdır. HPV testindeki kolposkopi refere oranı sitoloji tekrarı grubundan daha fazladır. Bu da bu testin önemli dezavantajlarından biridir. Bu sonuçlardan dolayı biz ülkemiz koşullarıda dikkate alındığında ASCUS yönetiminde sitoloji tekrarını önermekteyiz Ülkemizde likit bazlı sitoloji kullanımı arttıkça HPV testinin bu dezavantajları azaltılabilir. Bu şekilde HPV testi daha efektif olabilir. Teknolojik yenil iklerdeki ilerlemeler ve HPV testinin CİN saptamadaki güvenirliği arttıkça servikal kanserleri daha sitolojik anormalite evresinde tespit edebilmek mümkün olacaktır. Bu çalışmada ASC-H olgularının %57.1'de CİN saptanmıştır. Bu bulgular ASC-H olgularında mutlaka kolposkopik değerlendirme yapılması gerektiğini göstermektedir. 68
Özet (Çeviri)
VIII-SUMMARY ROLE OF HPV DNA TESTING IN MANAGEMENT OF CERVICAL CYTOLOGIC ABNORMALITIES This study has been done in GATA Obstetrics and Gynecology Clinic-Gynecologic Oncology Department between January 2003-June 2004. The study was performed on total 61 individuals which were diagnosed as atypical squamous cells; ASCUS and ASC H in this time. All Pap smears were taken by conventional methods. Fifty-four of the individuals were ASCUS, the seven were ASC-H. All the results were obtained from commentation of Pap smears according to the 2001 Bethesda classificatioruThe individuals in which ASCUS was detected were taken in one of the l.three methods which are used in ASCUS method: immediate colposcopy, repeat cytology and HPV DNA high rise group test. Eighteen of the individuals in which ASCUS was detected were separeted to repeat cytology, 17 to immediate colposcopy group, 18 to HPV DNA group. HPV DNA sampling was performed to all the individuals. In cytology repeat group, the tests repeated in 4 mounth. Individuals which resulted as > ASCUS were refered to colposcopy. Individuals in which the result were negative, colposcopy was performed to finish the study. In HPV DNA test group, individuals in which the test results were positive were refered to coposcopy. In HPV DNA test group, individuals in which the results were negative, coloposcopy was performed to finish study. In colposcopy group and in the whole individuals which were refered to colposcopy, the study was finished by performing colposcopy. In all the groups the HPV positivity rate, biopsy confirmed CIN rate were detected. In cytology repeat group and HPV DNA test group, sensitivity of CIN detection and colposcopy reference rate were ascertained. To all the individuals placed in ASC-H group biopsy confirmed CIN rates were detected by performing colposcopic examination. The results of the study were compaired with the literature. In the result of the study, in %22.6 of the ASCUS individuals who have ASCUS and in %57.1 of the indivduals who have ASC-H CIN was detected. In the results of the study, in cytology repeat group sensitivity of CIN detection was found %60, colposcopy reference rate was found %33.3. İn HPV DNA test group sensitivity of CIN detection was found as %75, colposcopy reference rate was found as %38.8. In the result of the study when HPV 69DNA test and cytology was compaired, HPV DNA test was found as the highest sensitivity test, colposcopy reference rates were more than the cytology repeat group but there wasn't a statistically meaningful difference. These results show that when ASCUS detection was performed by conventional Pap smear test, HPV DNA test is the most effective test when the strategies are compared. In our study although HPV DNA test is seen as the most effective test, when conventional cytology is used to make sampling and follow-up, we should do multiple visits, this is the most important disadvantage. In HPV DNA test group the colposcopy reference rate than cytology group, this is the one of the most important disadvantage. According to these results if we take care of our country; we suggest to repeat the cytology in ASCUS management strategies. In our country while the increase usage of liquid-based cytology the disadvantages of HPV testing can be decrease. In this way HPV test can be more effective. As developments of new tecnologies and improvements of accuracy in CIN detection by HPV DNA testing; increase cervical cancer could be detected as they are at the cytologic abnormality stage. In %57.1 of ASC-H individuals CIN has been detected. This shows that in ASC-H individuals colposcopic screening must be seriously done. 70