Preterm eylemlerde tek doz antenatal betametazon uygulamasının sonuçları ve etki süresi
- Tez No: 141723
- Danışmanlar: DR. AHMET GÜLKILIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Fetal ve neonatal mortalite ve morbiditenin başlıca nedenlerinden birisi preterm doğumlardır ve en sık rastlanan neonatal komplikasyonlar respiratuar distres sendromu(RDS), intraventriküler kanama(İVK), nekrotizan enterekolit(NEK), sepsis, patent duktus arteriosus(PDA), hiperbilirubinemi, retinopati ve bronkopulmoner displazidir. Son 30 yıl içerisinde perinatolojideki yenilikler, preterm eylem insidansını azaltmadığı halde perinatal ve neonatal morbidite ve survey üzerinde büyük değişikliklere yol açmıştır. Maternal uygulanan kortikosteroidlerin sadece RDS'yi değil, diğer neonatal komplikasyonlan da azalttığı saptanmıştır. Bununla birlikte tek doz kortikosteroid uygulamasının 1 haftayı geçen doğumlardaki etkisi halen tartışmalıdır. Bu çalışmada, hastanemizin verilerini kullanarak tek doz antenatal steroid uygulaması ile doğum arasındaki sürenin uzunluğunun perinatal sonuçlara etkini araştırdık. İlk 7 gün sonuçlan ile 8-14 gün sonuçlarım karşılaştırarak steroid etkisinin bir hafta sonra devam edip etmediğini saptamayı amaçladık. Çalışmaya, perinatoloji Miniğimize preterm eylem nedeni ile başvuran 28 ile 34. gebelik haftalar arasında doğum yapmış olgular alındı. Olgulara ait bilgiler ve doğan bebeklerin antenatal izlem dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Sonuç olarak steroid uygulaması ve doğum süresi açısından iki grub oluşturduğumuz çalışmamızda, neonatal komplikasyonlar açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptamadık. Antenatal tekrarlayan steroid dozlarına gerek olmadığım düşünmekteyiz. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Preterm delivery is a major cause of infant mortality and morbidity, and may cause numerous neonatal complications including respiratory distress syndrome (RDS), intraventricular hemorrhage (TVH), necrotizing enterocolitis (NEC), sepsis, patent ducutus arteriosis (PDA), hyperbilirubinemia, retinopathy and bronchopulmonary dysplasia. In recent 30 years, although advances in perinatal medicine have not reduced the incidence of preterm labour, these advances have provided beneficial effects in neonatal morbidity and survey. It has been detected that antenatal corticosteroid therapy has not only decreased the frequency of RDS but also other neonatal complication. However, it is controversial that the effects of one course of corticosteroid in preterm deliveries lasting more than one week. In this study, we investigated that the influence of interval between antenatal bethamethasone administration and preterm deliveries on perinatal outcomes. We aimed to determine whether the benifical effects of bethamethasone lasted for one week or more by comparing perinatal outcomes of pregnancies delivered within 7 days and 8-14 days of exposure. Pregnancies in risk of preterm labour, delivered in between 28 and 34 gestational weeks were included. We did a retrospective analysis of perinatal outcomes. As a result, there were no differences in perinatal outcomes in pregnancies delivered 8-14 days after antenatal exposure to betamethasone compared with those delivered within 7 days of exposure statistically. We belive that multiple courses of corticosteroids may not be necessary in antenatal period. 43