Preterm bebeklerde doğum şekli ile prematürite morbiditeleri ve mortalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the mode of delivery and premature morbidity and mortality in preterm infants
- Tez No: 629488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİ GÜLAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Preterm ve çok düşük doğum ağırlığı olan bebeklerdeki hangi doğum şeklinin tercih edilmesi gerektiği ile ilgili fikir birliği yoktur. Bununla birlikte son yıllarda özellikle prematüre eylemlerde sezaryen ile doğum hızında ciddi bir artış olmuştur. Bu çalışmada; gestasyon yaşı 34 haftadan küçük prematüre bebeklerde gelişen morbiditelerin ve mortalitenin doğum şekli (sezaryen ve vajinal doğum) ile ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Aralık 2014 – Aralık 2019 tarihleri arasında yatarak tedavi görmüş olan 34. gestasyon haftasından önce doğan 500 bebeğin kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Annelerdeki prenatal risk faktörleri, bebeklerdeki prenatal-natal özellikler, postnatal dönemde gelişen morbidite ve mortalite durumu kaydedilmiştir. Gestasyon yaşı 28 haftadan küçük olan bebekler ayrıca analiz edilmiştir. Bebekler sezaryen ve normal vajinal yol ile doğanlar olarak iki gruba ayrılarak incelenmiştir. İstatistiksel analiz SPSS version 20.0 ile yapılmıştır. Bulgular: Ortalama gebelik yaşları 29,6 ± 2,8 hafta ve doğum ağırlıkları 1330,6 ± 434,7 gram olan 500 bebek çalışmaya alınmıştır. Tüm doğumların %76'sının (378) sezaryen olduğu, 28 haftadan küçük bebeklerde benzer şekilde bu oranın %73 (115) olduğu bulunmuştur. Sezaryen doğuma neden olan en sık maternal faktörlerin preeklampsi (%25) ve mükerrer C/S (%24) olduğu izlenmiştir. Antenatal kortikosteroid uygulama oranı tüm grupta %30 (152) ve 28 haftadan küçük bebeklerde de %30 (45) olarak saptanmıştır. 5.
Özet (Çeviri)
Objective: There is no consensus regarding which type of delivery should be preferred in preterm infants and very low birth weight infants. However, in recent years, especially in premature labor, there has been a serious increase in cesarean delivery. In this study, the relationship between morbidity and mortality, and mode of delivery (cesarean and vaginal delivery) in premature infants with gestational age less than 34 weeks, was investigated. Material and Methods: The records of 500 infants born before the 34th gestational week who were treated in the Neonatal Intensive Care Unit in Adana City Training and Research Hospital, Health Sciences University, between December 2014 and 1 December 2019 were examined retrospectively. Prenatal risk factors in mothers, prenatal-natal features in infants, morbidity and mortality status in postnatal period were recorded. Also infants younger than 28 weeks of gestation were analyzed separately. The infants were divided into two groups as those who were delivered vaginally and by cesarean section. Statistical analysis was done with SPSS version 20.0. Results: 500 infants with mean gestational age of 29.6 ± 2.8 weeks and birth weights of 1330.6 ± 434.7 grams were included in the study. It was found that 76% (378) of all births were cesarean, and similarly in infants younger than 28 weeks, this rate was 73% (115). The most common maternal factors causing cesarean delivery were preeclampsia (25%) and previous cesarean (%24). Antenatal corticosteroid application rate was 30% (152) in the whole group, and 30% (45) in infants younger than 28 weeks.