Polikistik over sendromu tanısı almış adolesanlarda farklı tedavi modalitelerine klinik yanıt, hasta uyumu ve memnuniyetin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical response, patient compliance and satisfaction to different treatment modalities in adolescents diagnosed with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 842313
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜRASLAN, DR. NURŞEN KURTOĞLU AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Kadınlarda görülen en sık endokrinopati olan polikistik over sendromu (PKOS), ilk belirtileri genellikle adolesan dönemde görülen bir hastalıktır. Bu çalışmada PKOS tanılı adolesan hastaların tedaviye yanıt düzeylerini belirlemek, önerilen tedavi çeşitlerine uyum ve adolesan jinekoloji polikliniğinde aldıkları hizmetten memnuniyet oranlarını saptamak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Prospektif tipte gözlemsel tanımlayıcı araştırma olarak planlanan bu araştırmaya, Ekim 2021 – Ekim 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi adolesan jinekoloji polikliniğinde PKOS tanı süreçleri tamamlanıp tedavileri planlanmış olan 44 adet hastadan çalışmaya ebeveynlerinin onayıyla dahil olmayı kabul eden 40 hasta katılmıştır. Önerilen tedaviler, başvuru şikayetleri, başvuru boy ve kilo bilgileri hastane kayıtlarından tespit edilmiş olup, yüz yüze anket yöntemiyle ebeveynlerinin gözetiminde adolesan hastalara anketler uygulanmıştır. Anket içeriğinde hastaların hangi tedavileri, ne kadar süre kullandıkları, tedavi öncesi ve sonrası şikayet ve semptomlarda regresyon olup olmadığı ve Hasta Memnuniyeti Kısa Değerlendirme Formu (HMKDF) mevcuttur. Veriler SPSS 23.0 (IBM SPSS Statistics 23 Software) paket programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrinopathy in women and it is a disease that its first symptoms are usually seen in adolescence. In this study, it was aimed to determine the response levels to the treatment, compliance to treatment types, and the satisfaction rates from the adolescent gynecology outpatient clinic at adolescent patient with PCOS. Materials and Methods: This study, which was planned as a prospective observational descriptive study, consisted of 44 patients whose PCOS diagnosis processes were completed and their treatment was planned in the Adolescent Gynecology Outpatient Clinic of Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital, Health Sciences University, between October 2021 and October 2022. 40 patients accepted to participation. Past medical records were collected, and questionnaires were applied to adolescent patients by face-to-face survey method. The questionnaire includes which treatments the patients use, for how long, whether there is a regression in complaints and symptoms before and after the treatment, and the Patient Satisfaction Short Evaluation Form.