Polikistik Over Sendromu'unda insülin azaltıcı tedavi modaliteleri ve yeni bir ajan; Acarbose
Insulin-sensitizing treatment modalities and a new agent in polycystic ovary syndrome; Acarbose
- Tez No: 564888
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZAY ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Polikistik ovaryan sendrom(PCOS); santral sinir sistemi, hipofiz, overler, adrenal glandlar ve ekstraglandüler dokular arasındaki etkileşimlerin bozulmasına bağlı olarak, reproduktif yaşamın herhangi bir döneminde sıklıkla ortaya çıkabilen kronik seyreden, gelecekte yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen kompleks bir hastalıktır. Polikistik ovarayan sendrom, klinik görünüm açısından geniş spektruma sahiptir ve etnik farklılıklar göstermektedir. Hiperinsulinemik insülin rezistansı ise, PCOS'nun evrensel yüzüdür ve patogenezde kilit bir role sahiptir. Çalışmamızın amacı; Tip-2 Diabetes mellituslu hastalarda ilk basamak tedavide en sık kullanılan ajan olan, α-glukosidaz inhibitorü'Acarbose'un; PCOS'lu hastalarda yeni bir insülin azaltıcı ajan olarak kullanımının metabolik, endokrin ve klinik sonuçlarını tesbit etmektir. Çalışmamıza, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji polikliniklerine Ocak 2001-Ağustos 2002 tarihleri arasında başvuran 74 PCOS hasta ve 30 sağlıklı kadın kontrol grubu olarak dâhil edildi. Tedavi öncesinde PCOS'lu hasta grubunun verileri, sağlıklı kontrol grubunun verileri ile karşılaştırıldı. 3 aylık, 3×100 mg, Acarbose ( Glukobay-Bayer) tedavisini tamamlayan 44 PCOS'lu hastanın verileri ise, Acarbose kullanmayan 40 PCOS'lu hastanın verileri ile karşılaştırıldı. Akne, sebore, hirsutizm, menstruel siklus, BMI, LH, FSH, FAI, Total testosteron, Prolaktin, DHEAS, Basal insülin ve Lipid profili tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında karşılaştırıldı. PCOS'lu hasta grubu, Sağlıklı kontol grubu ile karşılaştırıldığında; yaş, gravida, parite açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. BMI, Hirsutizm skoru, LH, T.Testosteron, DHEAS, Bazal insülin, VLDL ve Trigliserid değerleri PCOS'lu hastalarda anlamlı olarak daha yüksek saptandı. FSH, Prolatin, LDL, HDL ve Total kolesterol sonuçları arasında anlamlı fark saptanmamıştır. PCOS'lu hastalarda, Acabose kullanan grup ile kullanmayan grubun tedavi öncesi verileri arasında anlamlı fark saptanmadı. İki grup tedavi sonrasında ve her bir PCOS'lu grup tedavi öncesi ve tedavi sonrasında karşılaştırıldı. Acarbose kullanan gruptaki hastaların % 27.3'ü gaz, karın şişliği ve ağrısı gibi gastrointestinal şikayetlerle hastanemize tekrar başvurdular. Doz arttırıcı rejimle hastaların bu şikâyetleri birinci ayın sonunda kayboldu. Acarbose tedavi sonrasında; 4 spontan gebelik, 8 spontan menstrual siklus gözlemlendi, akne ve seborede azalma saptandı. Hirsutizm, BMI, FSH, Prolaktin ve Total kolesterol değerlerinde anlamlı değişiklik saptanmadı. LH, DHEAS, T.Testosteron, Bazal İnsülin, VLDL, LDL ve Trigliserid değerlerinde anlamlı azalma saptandı, HDL seviyesinde ise anlamlı artış saptandı. Çalışma sonrası bulgularımız; acarbose ve diğer insülin azaltıcı ajanlarla ( Metformin, Troglitazone) daha önce yapılan çalışma sonuçları ile paraleldir. Acarbose'un, ciddi yan etkisinin olmaması, doz arttırıcı rejimle hasta uyumunun fazla olması ve lipid profiline etkisinin daha fazla olması; diğer insülin düşürücü ajanlarla karşılaştırıldığında, Acarbose'u daha faydalı kılmaktadır. Acarbose; diet karbonhidrat emilimini azaltmakta ve yavaşlatmaktadır. Bunun sonucu olarak; intestinal ve de-nova lipogenezin prekürsorünü azaltır, postprandial glukoz ve insülin artışını engeller. PCOS'lu hastalarda insülin klirensinin de azaldığı düşünüldüğünde postprandial insülin artışının engellenmesi, Acarbose'un etkisi diğer ajanlardan üstün kılar. Acarbose'un PCOS'lu hastalardaki etkisini araştıran yeni klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a complex disease resulting from the disruption of the interaction between the central nervous system, hypophysis, ovary, adrenal gland, and extra glandular tissue, which may present at any time of the reproductive age and influence the health-related quality of life permanently. Polycystic ovary syndrome represents a variety of clinical presentations and displays ethnic diversity. Insulin resistance with hyperinsulinemia is the most common presentation of PCOS and plays a critical role in the pathogenesis of PCOS. The present study aims to investigate the metabolic, endocrine, and clinical outcomes of the acarbose in PCOS, which is the most commonly prescribed drug for the treatment of insulin resistance at the early stages of diabetes. Seventy-four women who were diagnosed as PCOS in the Gynecology outpatient clinic of the Zeynep Kamil Women's and Children's Disease Training and Research Hospital between January 2001 and August 2002 and 30 healthy volunteers enrolled in this study. The pretreatment data of the PCOS patients were compared with data of the healthy controls. Post-treatment data concerning the 44 PCOS patients, who completed three months of treatment with acarbose 3 X 100 mg daily, was compared with that of the 40 PCOS women who did not receive acarbose. The presence of acne, seborrhea, hirsutism, menstrual cycle regularity, BMI, LH, FSH, FAI, total testosterone, prolactin, DHEAS, baseline insulin level, and lipid profile was compared before and after the treatment. There were no significant differences between PCOS patients and the healthy controls with respect to age, gravidity, and parity. However, BMI, hirsutism score, LH, total testosterone, DHEAS, baseline insulin, VLDL, and triglyceride levels were significantly higher in PCOS patients than the healthy controls. FSH, prolactin, LDL, HDL, and total cholesterol levels were similar in PCOS women and healthy controls. Pretreatment data of the PCOS women who received or not received acarbose were similar. Post-treatment outcomes of the two PCOS groups were compared in addition to the in-group pre- and post-treatment comparisons. 27.3 % of patients receiving acarbose were re-admitted due to gastrointestinal symptoms such as abdominal pain and distention. Implementation of the dose increasing regime resulted in the relief of the symptoms at the end of the first month. Four spontaneous pregnancies, eight spontaneous menstrual cycles, and reduction in acne and seborrhea were observed during the treatment with acarbose. No significant change was observed in hirsutism, BMI, FSH, Prolactin, and total cholesterol levels. A significant decrease was observed in LH, DHEAS, total testosterone, baseline insulin, VLDL, LDL, and Triglyceride levels, whereas HDL level increased significantly. Our findings are consistent with previous studies, which investigated acarbose and other insulin lowering agents (Metformin, Troglitazone). Absence of severe side effects, the increase in patient compliance with the dose increasing regime, and more favorable effects on lipid profile suggest that acarbose is more beneficial than other insulin lowering agents. Acarbose reduces and retards the absorption of the dietary carbohydrates and thus decreases the intestinal and de-novo precursors of the lipogenesis, and suppresses the postprandial increase of the glucose and the insulin. When the impairment in insulin clearance in PCOS women is taken into account, the ability to suppress the postprandial increase of the glucose makes acarbose superior to other agents. Nevertheless, further research is required to address the effects of acarbose in PCOS women clearly.