Epitelyal over kanserlerinde siklooksijenaz-2 ekspresyonunun sağkalım üzerine etkisi
The effect of cyclooxygenase-2 expression on survival in epithelial ovarian cancers
- Tez No: 141772
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Siklooksijenaz-2 (COX-2), siklooksijenazın uyarılabilen izoenzimidir ve araşidonik asitten prostaglandin sentezinde hız sınırlayan basamakta işlev görür. Over karsinomu da dahil birçok epitelyal kanserde COX-2 ekspresyonumın arttığı saptanmışlar. Malign dönüşüm ve kanserin ilerleme sürecinde rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca COX-2'nin aşırı ekspresyonumın bazı kanserlerde prognozu olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Bu çalışmada primer epitelyal over kanserli 91 hastaya ait parafine gömülü doku örneklerinde immünohistokimyasal olarak COX-2 ekspresyonu değerlendirildi. COX-2 ekspresyonunun sağkalım üzerine etkisi ve COX-2 ekspresyonu ile klinikopatolojik özellikler arasında ilişki araştırıldı. Sonuç olarak olumlu boyanma 82 (%90.1) vakada gözlendi. COX-2 ekspresyonunun sağkalım üzerine eMsinin olmadığı, COX-2 ekspresyonu ile hastanın cerrahi işlem sırasındaki yaşı, kanserin histolojik tipi, grade derecesi ve hastalığın evresi arasında bir üişkinin bulunmadığı saptandı. THE EFFECT OF CYCLOOXYGENASE-2 EXPRESSION ON SURVIVAL IN EPITHELIAL OVARIAN CANCERS SUMMARY Cyclooxygenase-2 (COX-2) is the inducible isoenzyme of cyclooxygenase that catalyzes the rate-limiting step in prostaglandin synthesis from arachidonic acid. Investigations have shown that COX-2 expression increases in many epithelial cancers including ovarian carcinoma. It seems to be involved in the processes of malignant transformation and cancer progression. COX-2 overexpression is associated with unfavourable prognosis in several cancers. In this study paraffin-embedded specimens from 91 patients with primary epithelial ovarian cancer were evaluated by immunohistochemistry for COX-2. The effect of COX-2 expression on survival and the correlation between COX-2 expression and clinicopathologic characteristics were investigated. COX-2 irrmiunostaining was observed in 82 (90.1%) cases. COX-2 expression had no effect on survival. Moreover expression of COX-2 was not correlated with any of clinicopathologic variables involving age at the time of surgery, histologic type and grade of cancer, and stage of disease. 1
Özet (Çeviri)