Epitelyal over kanserlerinde neoadjuvan kemoterapi sonrası uygulanan sitoredüktif cerrahi ile primer sitoredüktif cerrahinin karşılaştırılması
Comparison of cytoreductive surgery after neoadjuvant chemotherapy with primary cytoreductive surgery in epithelial ovarian cancer
  1. Tez No: 247784
  2. Yazar: MUSTAFA KATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ VARDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Over kanserlerinin en sık görülen türü epitelyal over kanseridir. Hastaların büyük kısmı ileri evrelerde tanı almaktadır. Epitelyal over kanserlerinde birincil tedavi yaklaşımı cerrahidir. Cerrahi öncesi kemoterapi uygulanması ile yeterli cerrahiyi sağlamak, işlem sırasında kan kaybını azaltmak, gelişebilecek komplikasyonları en aza indirgemek, hastanede kalış süresini azaltmak ve hastaların yaşam kalitesini artırmak amaçlanmaktadır. Bu çalışmada cerrahi öncesi kemoterapi uygulanan olgular ile direk cerrahi yapılan olguların sonuçları karşılaştırılmıştır.Gereç ve Yöntem: 2006-2009 yılları arasında epitelyal over kanseri nedeniyle ameliyat olan evre IIIC ve IV hastalar geriye dönük olarak değerlendirildi. Neoadjuvan kemoterapi sonrası sitoredüktif cerrahi uygulanan hastalar grup 1, birincil sitoredüktif cerrahi uygulunan hastalar grup 2 olarak değerlendirildi. Gruplar arasında ameliyat süreleri, yeterli cerrahinin yapılabilirliliği, ameliyat sırasında ve sonrasında gelişen komplikasyonlar, ameliyat sırasında kan transfüzyonu gereksinimleri, hastanede kalış süreleri ve ortalama sağ kalım süreleri karşılaştırıldı. Sonuçlar arasında istatistiksel önem düzeyi için p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: The most common type of ovarian cancer is epithelial ovarian cancer. Majority of patients are diagnosed in advanced stages. Primary treatment approach is surgery in epithelial ovarian cancer. It is aimed to provide sufficient surgery, to reduce blood loss during operation, to minimize complications, reduce hospital stay and to improve the quality of life of patients with chemotherapy before surgery. In this study, it has been compared patient undergone preoperative chemotherapy with the results of patients who had direct surgery.Material and Method: Patients with Stage IIIC and IV who undergone an operation because of epithelial ovarian cancer were retrospectively assessed between the years 2006-2009. The patients who underwent cytoreductive surgery after neoadjuvant chemotherapy were assessed as group 1 and the patients who underwent primary cytoreductive surgery were assessed as group 2. Duration of surgery, practicability of adequate surgery, complications during and after surgery, intraoperative blood transfusion requirements, duration of hospital stay, and average survival time were compared between groups. The value of p was taken