Epitelyal over kanserlerinde prognostik faktörler
Prognostic factors in epithelial ovarian cancer
  1. Tez No: 194130
  2. Yazar: MURAT GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ivÖZETGültekin M., Epitelyal Over Kanserlerinde Prognostik Faktörler, HacettepeÜniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlık Tezi,Ankara, 2006. Epitelyal over kanseri nedeni tedavi edilen hastalarda olasıprognostik faktörlerin değerlendirilmesi için yapılmıştır. Bu çalışmada Ocak 1982-Eylül 2005 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıklarıve Doğum Anabilimdalına refere edilen 851 hastanın uygun olan 466'sıdeğerlendirilmiş; beş yıllık yaşam oranlarında yaş, gravida, parite, menstrüel durum,pre-operatif Ca-125, tedavi yılı, sitolojik yıkama sonuçları, asit varlığı, tümörhistolojisi, evre ve grade'i, maksimal tümör çapı, adjuvan kemoterapi, SLL sonucu,sitoredüktif başarı ve erken evrelerde LVSI ile kapsüler invazyonun olası etkileriaraştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTGültekin M., Prognostic Factors in Epithelial Ovarian Cancer, HacettepeUniversity Faculty of Medicine, Thesis in Obstetrics and Gynecology, Ankara,2006. The objective is to invesitigate the significant clinico-pathological prognosticfactors in patients with epithelial ovarian carcinoma (EOC). Among the 851 patientswith EOC admitted to Hacettepe University Faculty of Medicine; 466 were evaluatedwith respect to survival to find the possible effects of age, gravida, parity, menstruelcondition, pre-operative Ca-125, treatment period, cytologic washings, presence ofascites, tumor histology, stage and grade, maximal tumor diameter, adjuvanchemotherapy, SLL outcome, cytoreductive success and LVSI with capsular integrityin early stages. Kaplan Meier (log rank) test is used for univariate and CoxRegression Analysis (forward linear fashion) is used for multivariate analysis with aP value < 0,05 accepted to be significant. Five year survival rate was 39,56% for thewhole patient population. This figure was 89,67% in stages I-II and 20,26% forstages III-IV patienst.