Larenksin skuamöz hücreli karsinomlarında reaktif oksijen türlerinin (ROT) varlığının araştırılması
  1. Tez No: 141782
  2. Yazar: TEKİN BAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
30 ÖZET Serbest radikallerin kanser gelişim sürecinde etkili olduğu son yıllarda yapılan birçok çalışmada ortaya konmuştur. Larenks kanserlerinde de serbest radikallerin rolünü araştıran değişik çalışmalar olmakla birlikte bu çalışmaların hiçbirinde reaktif oksijen türlerinin tümör dokusunda varlığı doğrudan kantitatif olarak ölçülmemiştir. Bu çalışmada, larenks kanseri nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastaların cerrahi spesimenleri üzerinden tümör ve komşu mukozadan alman dokularda luminol ve lusigenin ile amplifiye edilmiş kemilüminesans yöntemi ile ROT 'un kantitatif ölçümü ve bu dokulardan elde edilen sonuçların karşılaşürılması amaçlanmıştır. Çalışmada larenks kanseri nedeni ile öpere edilen 14 olgunun cerrahi spesimenlerinden alman dokularda luminol ve lusigenin ile amplifiye edilmiş Kemilüminesans ile ROT ölçümü yapıldı. 14 olgunun tamamında luminol-KL, bu olguların 10 'unda Lusigenin-KL ile ölçüm yapıldı. Tümör dokularında ölçülen ROT miktarları kontrol grubundan yüksek tespit edildi. Hem luminol hem de lusigenin ölçümlerinde tümör ve kontrol grubunun karşüaştuıhnasmda istatiksel olarak anlamlı fark görüldü. Sonuç olarak, gerek literatürdeki bulguların ışığında gerekse bu çalışmada elde edilen sonuçların değerlendirmesinde, serbest radikaller ile larenks kanseri oluşum ve gelişimi arasında bir ilişki olduğu söylenebilir. Serbest radikallerin bu hastalığın takibinde bir gösterge olup olmayacağı, ayrıca antioksidan maddelerin önleyici ya da tedavi edici olarak yeri, bundan sonra yapılacak ve halen yapılmakta olan çalışmaların sonuçlanması ile aydınlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
31 ABSTRACT The role of free radicals in carcinogenesis has been shown in recent studies. There are also some researches that investigate the effect of free radicals on laryngeal cancer. None of these studies directly measures reactive oxygen species (ROS) in tumor tissue. The aim of this study is to measure and compare the amount of ROS in the tumor and neighbouring normal mucosal tissue on the surgical specimen of patients who had undergone surgery for the treatment of laryngeal cancer. Luminol and lucigenin Chemiluminescence (CL) method was used. In the present study, the ROS levels were directly measured with luminol and lucigenin amplified CL in tissues taken from surgical specimens of 14 larynx cancer patients. In all patients luminol CL and in 10 patients lucigenin CL was performed. The ROS levels of tumor was higher than controls. There was statistically significant difference in both luminol and lucigenin CL measurements between tumor and control groups. In conclusion, according to the literature findings and the result of this study one can say that there is a relationship between free radicals and the development of laryngeal cancer. Both ongoing and future studies can give the answer if there is a role of free radicals in the follow up of this disease and the possible effect of antioxidants in prevention or treatment of this disease.