Larenksin skuamöz hücreli karsinomlarında tümör tomurcuklanması ve hücre grup büyüklüğü ile histopatolojik ve prognostik kriterlerin ilişkisinin araştırılması ve yeni derecelendirme sistemine göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 623703
  2. Yazar: ÇAĞLA ŞAFAK KARAOĞLAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİLEK YILMAZBAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Larengeal skuamöz hücreli karsinomlarda prognozun belirlenmesi ve tedavi planlanmasında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Amerikan Ortak Kanser Komitesi (AJCC) tarafından belirlenen tümör evreleme sistemleri kullanılmaktadır. Ancak bu sistemlerin patologlar arası tekrarlanabilirliği düşüktür ve prognozu öngörmede kısıtlılıkları olduğu düşünülmektedir. Yerleşim bölgesinden bağımsız olarak tüm skuamöz hücreli karsinomlarda son yıllarda önem kazanan parametreler olan tümör tomurcuklanması ve hücre grup büyüklüğünün tümörün evresi ve prognoz ile yakından ilişkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda bu parametreler kullanılarak yapılan yeni derecelendirme sisteminin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi, klinikopatolojik ve histomorfolojik parametrelerle ilişkisininin belirlenmesi ve prognozun öngörülmesindeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 2006-2016 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda incelenmiş ve total larenjektomi materyalinde skuamöz hücreli karsinom tanısı almış 152 vaka retrospektif olarak değerlendirildi. Hematoksilen-Eozin kesitler üzerinde tümör tomucuklanması ve hücre grup büyüklüğü değerlendirilerek skorlandı ve bu skorların toplamıyla vakalar önerilen yeni derecelendirme sistemine göre yeni grad 1 (yG1), yeni grad 2 (yG2) ve yeni grad 3 (yG3) olarak gruplandı. Ayrıca bu üç parametrenin DSÖ derecelendirme sistemi, T, N, AJCC evreleri, stromal komponent, lenfositik infiltrasyon, keratinizasyon derecesi, nükleer grad, mitotik aktivite, kıkırdak invazyonu, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, lokal nüks, uzak metastaz ve sağkalım süreleri ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Vakaların 137'sinde (%90,1) tümör tomurcuklanması görülmüştür. Bu vakaların 85'inde (%55,9) düşük tomurcuklanma aktivitesi (
Özet (Çeviri)
Aim: Larengeal squamous cell carcinoma grading systems based on World Health Organization (WHO) and American Joint Committee on Cancer (AJCC) are used to predict prognosis and to select appropriate treatment modalities. However, these systems have low repeatability among pathologists and their prognostic significance are critically limited. Tumor budding and cell nest size, which are important parameters in all squamous cell carcinomas regardless of the location, have been shown to be closely related to tumor stage and prognosis in recent years. The aim of this study was to evaluate the usability of the new grading system using these parameters, to determine its relationship with clinicopathological and histomorphological parameters and to investigate its role in predicting prognosis. Materials and Methods: 152 total laryngectomy materials with a diagnosis of squamous cell carcinoma at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Pathology between 2006-2016 were evaluated. Tumor budding and cell nest size were scored on Hematoxylin-Eosin (HE) sections and the cases were grouped based on the sum of these scores as new grad 1 (nG1), new grad 2 (nG2) and new grad 3 (nG3) according to the proposed new grading system. In addition, the relationship between these three parameters and the WHO grading system, T, N, AJCC stages, stromal component, lymphocytic infiltration, degree of keratinization, nuclear grade, mitotic activity, cartilage invasion, lymphovascular invasion and perineural invasion, local recurrence, distant metastasis and survival times were evaluated. Results: Tumor budding was seen in 137 (90.1%) cases. Low budding activity (