Preterm doğum belirleyiciliğinde maternal plazma G-CSF'in yeri
Maternal plasm G-CSF in the role of predicting preterm delivery
- Tez No: 141787
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
54 ÖZET Preterm doğumun belirlenmesinde sensitif veya spesifik olmayan obstetrik öykü, demografik faktörler ya da semptomlar gibi güvenilir olmayan geleneksel yöntemlerin yerine, hangi gebelerin risk altında olduğunun belirlenmesi ve korunabilmeleri için daha özgün ve duyarlı araçlara gerek vardır. Preterm doğumun % 40'dan fazla oranda enfeksiyonla bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Intrauterin enfeksiyonun klinik ve laboratuvar tanı kriterleri ise yeterince duyarlı ve özgün değildir. Enfeksiyona bağlı inflamasyonda salınan pek çok sitokinden biri olan G-CSF 'in, preterm doğum yapan hastalardaki olası subklinik enfeksiyonun temeline dayanarak amnion ve maternal serum düzeylerinin yükselmesi beklenir. Çalışmamız 24 - 28. gebelik haftasında olan gebelerde preterm doğum belirleyicisi olarak maternal plazma G-CSF düzeylerinin belirleyiciliği ve klasik risk skorlama yöntemlerine göre üstünlüğü araştırılmak üzere planlanmıştır. 450 gebeyi içeren hasta grubumuzda preterm eylem oranı % 17,3, preterm doğum oranı % 8,89 olarak bulunmuştur. Preterm doğum yapan hastaların % 82,5 'i hiçbir risk faktörüne sahip değildir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Instead of nonspecific and non sensitive obstetric history, demographic factors or symptoms, more specific and sensitive tools are needed to determine and protect the pregnant women with preterm birth risk. It was shown that more than 40% of the preterm births are related to infections. However, clinical and laboratory diagnostic criteria of intrauterine infections are not very specific and sensitive. G-CSF, one of the cytokines secreted during inflamations due to infection, is expected to be high in maternal sera and amniotic fluid in preterm births, based on the subclinical infection. The aim of this study is to investigate the efficacy of maternal plasma G-CSF levels to determine the preterm birth risk in 24-28 week pregnant women and whether it is superior to other conventional risk scoring methods. In our study group out of 450 patients, preterm labor rate was 17.3 %, preterm birth rate was 8.89 %. There was no risk factors in 82.5% of the preterm birth group.