Nitric oksid donörü deta/no ile guanilat siklaz aktivatörü YC-1'in term gebe sıçan myometrial kontraktil aktivite ve siklin GMP düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of YC-1 and deta/no on spontaneous contractions and the levels of CGMP of isolated pregnant rat myometrium
  1. Tez No: 141790
  2. Yazar: SAFİYE NİHAL DEMİRKÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV NİTRİK OKSİD DONÖRÜ DETA/NO İLE GUANİLAT SİKLAZ AKTİVATÖRÜ YC-1'İN TERM GEBE SIÇAN MYOMETRİAL KONTRAKTİL AKTİVİTE VE SİKLİK GMP DÜZEYLERİ ÜZERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışma, nitrik oksid donörü dietiltriamin-NONOate (DETA/NO) ile NO'dan bağımsız direkt soluble-guanilat siklaz (sGC) aktivatörü YC-1'in (3-(5'- hydroxymethyl-2'-furyl)-1 -benzyl indazole) term gebe sıçan myometrial şeritlerinin spontan kasılmaları ve cGMP düzeyleri üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Myometrial şeritler 8 term gebe sıçandan elde edildi ve organ banyolarına asılarak izometrik gerilimleri kaydedildi. YC-1 (10“ 9-3x10”5 M) ve DETA/NO (lO'Mu“4 M) artan dozlarda uygulanarak spontan kasılmalar üzerine olan etkileri kaydedildi. Önceden bir sGC inhibitörü olan metilen mavisi (10”5 M) ile muamele edilmiş myometrial şeritlere artan dozlarda YC-1 (1(r9-3x1Cr5 M) ve DETA/NO (10"7-1
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF YC-1 AND DETA/NO ON SPONTANEOUS CONTRACTIONS AND THE LEVELS OF CGMP OF İSOLATED PREGNANT RAT MYOMETRİUM SUMMARY The aim of this study was to investigate the effect of YC-1(3-(5'~ hydroxymethyl-2'-furyl)-1 -benzyl indazole) and diethylenetriamine-NONOate (DETA/NO) on spontaneous contractions and the levels of cyclic GMP (cGMP) of myometrial strips isolated from term pregnant rats. YC-1 is a nitric oxide-independent soluble guanylate cyclase activator and DETA/NO is a nitric oxide donor. We evaluated the effect of increasing concentrations of YC-1 and DETA/NO on spontaneous myometrial contractions and contractions of myometrial smooth muscle pretreated with methylene-blue (10“5 M) (n=8). We also evaluated the effect of YC-1 and DETA/NO on the levels of cGMP in myometrial strips obtained from timed-pregnant rat uterine horns (n=6). YC-1 (10”9-3x10“5 M) concentration-dependently decreased the amplitude and frequency of spontaneous contractions of myometrial strips isolated from term-pregnant rats. The inhibition of the amplitude and frequency of spontaneous contractions by YC-1 were antagonized with methylene-blue (10”5 M). However, DETA/NO did not change the amplitude and frequency of spontaneous contractions of myometrial strips.