Over kenserli hastalarda serum matriks metalloproteinaz-2 ve 7 düzeylerinin klinik önemi
Clinical importance of serum matrix metallopproteinase-2 and 7 levels in ovarian carcinoma patients
- Tez No: 141789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ANIL ORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
-66 VII. ÖZET Tümör invazyon ve metastazında ekstrasellüler matriksin parçalanması önemli bir basamaktır. Bu parçalanma sürecinde rolü olduğu düşünülen enzim gruplarından birisi de MMP'lerdir. Birçok kanser türünde MMP'lerin tümör agresi vitesi ve kötü prognozla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada over kanserinde tümör prognozunu tahmin etmeyi amaçlayarak, 30 malign over tümörlü olgu, 10 benign over patolojisi olan olgu ve 30 kontrol grubu olmak üzere 70 olgunun serum total MMP-2 ve total MMP-7 düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. Aynı zamanda malign vakalarda preoperatif ve postopetatif değerler karşılaştırıldı. Sonuçlar ng/ml cinsinden verildi. Malign over tümörü olan grupta ortalama yaş 56,2 (18-84) yıl idi.. Ortalama serum MMP-2 düzeyi malign grupta (227,5 l±9,91ng/ml) kontrol grubundan (279,12 ± 73,75 ng/ml) anlamlı olarak düşük bulundu (p =0,0001). Ortalama serum MMP-7 düzeyleri açısından ise malign grupta (10,24 ± 1,35 ng/ml) kontrol grubundan (3,29 ± 1,64 ng/ml) anlamlı olacak şekilde yüksekti (p=0,0001). Preoperatif MMP-7 düzeyinin ise postoperatif dönemde anlamlı olarak düştüğü tespit edildi (p=0,005). Epitelyal grupta serum MMP-7 düzeyinin germ hücreli gruptan anlamlı şekilde yüksek olduğu (p=0,028), evre I-in arasında (p=0,047); evre I~rV arasında (p=0,041) olacak şeklinde evre ilerledikçe MMP-7 seviyelerinin yükseldiği ve lenf nodu metastazı olan grupta (p=0,035) anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edildi. Bu bilgiler ışığında over karsinomu prognozunu tahmin etmeye yönelik serum MMP-2 düzeylerinin pek fayda sağlamayacağı buna karşın serum MMP-7 düzeylerinin tümör yaygınlığım tespit etmede yardımcı bir parametre olarak kullanılabileceği söylenebilir. Ancak her iki görüşü de destekleyecek ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
67 VIII. SUMMARY Degradation of the extracellular matrix is an important stage in tumor invasion and metastasis. Especially matrix metalloproteinases (MMPs) are a group of proteolitic enzimes that play a role in this degradation process. MMPs have associations with behaviors of the tumor and poor prognosis in alot of cancer types. The objective of the present study is prediction of the tumor prognosis in the ovarian carcinoma. Thirty cases with malign ovarian tumor, 10 cases with benign ovarian pathology, and 30 control healthy volunteers were enrolled in the study. MMP-2 and MMP-7 measurements of these 70 cases were studied with ELIS A in the serum samples. Meanwhile, preoperative and postoperative MMP-2 and MMP-7 values of the malign group were compared each other. Results considered in the units of ng/mL. Mean age of the group with malignant ovarian tumor was 56.2 (18-84) year. We have found mean serum MMP-2 value significantly lower in malign group (227,51±9,91ng/ml) than in control group (279,12 ± 73,75 ng/ml) ( p = 0.0001 ). MMP-7 values were measured higher in malign group (10.24 ± 1.35 ng/ml ) than in control group (3.29 ±1.64 ng/mL, p = 0.0001). We have found postoperative MMP-7 values significantly lower than preoperative MMP-7 values ( p = 0.005) and MMP-7 values in group with germ cell histology were measured lower than group with epithelial histology (p =0.028), When we stratified patients in according to the tumor stage, we observed higher values of MMP-7 in respect to the advanced stage. Stage I-IH (p = 0.047) and stage I-IV (p = 0.041). MMP-7 values of group with positive lymph node metastasis were higher than the group with no lymph node metastasis ( p = 0,035 ).-68 In conclusion, despite the concern in relation to the predictivity of the serum MMP-2 values in ovarian carcinoma, MMP-7 values may be correlated with prognostic factors, like, widespread of the tumor, lymph node metastasis and tumor stage. However, further research have needed for either opinion.