Raloksifen hidroklorid'in postmenopozal kadınların pıhtılaşma sistemi parametreleri üzerine etkileri
Raloksifen hidroklorid'in postmenopozal kadınların pıhtılaşma sistemi parametreleri üzerine etkileri
- Tez No: 225105
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Sağlıklı postmenopozal kadınlarda Raloksifen HCl kullanımının çeşitli koagülasyon parametreleri üzerine etkisini araştırmak.Materyal&Metod: Aralık 2005 ? Aralık 2006 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Menopoz polikliniğine başvuran en az bir yıldır menopozda olan 80 sağlıklı postmenopozal hasta çalışma kapsamına alındı. Tüm hastalara 600 mg/gün iyonize kalsiyum + 400 IU/gün Vitamin D (Cal-D-VİTA, Roche, İsviçre) başlandı. Hormon tedavisi olarak selektif östrojen reseptör modülatörü (SERM) kullanmak isteyen hastaların tedavi protokolüne 60 mg/gün raloksifen HCl (Evista, Lilly, USA) eklendi. Hormon tedavisi olarak selektif östrojen reseptör modülatörü (SERM) almak isteyen hastalar çalışma grubunu (n:50) (grup:1), Hormon tedavisi almak istemeyen sadece kalsiyum ve D vitamini alan hastalar ise kontrol grubunu (n:30) (grup:2) oluşturdu. Çalışmaya alınan hastalardan tedaviden önce pıhtılaşma parametrelerinden Faktör 8, von Willebrand faktör, protein C, protein S, antitrombin III ve fibrinojen seviyeleri çalışıldı. Tedavinin 3 ve 12. ayında aynı parametreler tekrarlandı.Bulgular: Raloksifen tedavisi alan çalışma grubunda AT III aktivitesi tedavinin 3.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to assess the effects of raloxifene HCl on coagulation parameters in healthy postmenopausal women.Material and method: 80 healthy postmenopausal women were evaluated at Karadeniz Technical University Hospital at gynaecology out-patient clinic from December 2005 to December 2006. Local institutional ethics comittee approved our study protocol and written informed consent was obtained from all participants before enrollment. All patients recieved daily 600 miligrams of calcium and 400 international units of vitamin D (Cal-D-VİTA, Roche Switzerland,). 60 miligrams of raloxifene HCI, which is a selective estrogen receptor modulator (SERM), was added to treatment protocole if patients required hormonal therapy. Patients recieving raloxifene therapy in addition to calcium and vitamin D therapy formed the study group(n=50). Control group (n=30) was made up of the patients only recieving calcium and vitamin D. Factor 8, von willebrand factor, protein C, protein S, antithrombine-III and fibrinogene levels were measured in all patients before treatment. These measurements were repeated at three and twelve months after treatment. Comparisons were performed with Student t test or Mann Whitney test between the two groups and two way ANOVA within the groups. Proportions were compared with Fisher exact or Chi-square tests.