Sikloheptatrien-norkaradien dengesi: 3,4-benzospiro (2,6)- nonatrien'in sentezi ve 4-fenil-l,2,4-triazolin -3,5-dion ile katılma reaksiyonu
- Tez No: 1418
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada; 3, 4-benzospiro(2, 6)-nonatrien sentezlene- rek, 4-fenil-l, 2,4-triazölin-3, 5-dion (PTAD) ile siklo katıl ma reaksiyonları incelendi. Bu reaksiyon sonucu, 2 katılma ürünü izole edildi. fr-NMR-Spektrum incelemeleri, bu ürün lerden birincisine 2 mol PTAD'nin katıldığını gösterdi. Bu ürün için 68 ve 69 a nolu yapılar önerildi. İkinci katılma ürününün ise 70 nolu yapıda olduğu tahmin edilmektedir. Diğer taraftan, bu ürünlerin gerçek yapılarının kesin olarak karekterize edilebilmesi için X-ray yapı analizine gerek duyulmaktadır. Siklopropan-siklobütan düzenlenmesini kanıtlayıcı bir bulgu elde edilemedi. ürünlerin yapıları ve reaksiyon mekanizması üzerine çalışmalar daha ilerki safhalarda yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, 3,4-benzosp±ro(2,6)-nonatrien (33) has been synthesized and its cycloaddition reaction with 4-phenyl- 1, 2,4-triazoline-3,5-dione-(PTAD) has been studied. From this reaction, two addition-product have been isolated. H-NMR- studies has revealed that the one these products contains two mole of PTAD. Two structures 68 and 69 has been suggested for this protuct. We assume that the second product has the struc ture as 70. In onder to establish the exact configuration of these products, X-ray analysis has to be carried out. We could not observe any evidence supporting a cyclopro- pane-cyclobutane rearrangement. The structures of the products and reaction mechanism are currently under investigation.