3,3-dimetil-1,4-sikloheptadienin sentezi ve 4-fenil-1,2,4 triazolin -3,5-dion ile katılma reaksiyonu
- Tez No: 4295
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma sikloheptatrien (SHT) - norkaradien (HOR) den gesinin SHT türevleri değişik bir açıdan incelenmesi hak kındadır. SHT ve 7-sübstitüe SHT türevleri dienofil ile HOR yapısında katılma ürünü vermektedir. Bu HOR ürünleri nin L.2+43 Hooıo-Diels-Aldar katılma mekanizmasıyla da ger çekleşebileceği fikrini veren çalışmalar vardır. Bu ça - lışmada, bu fikre açıklık kazandırabilmek için 1,4-sik - loheptadien ve 3-metil-l,4-sikloheptadien bileşikleri sentezlenmiş ve bu bileşiklerle fenil triazolindion'un verdiği katılma reaksiyonları incelenmiştir. Ancak, bu reaksiyonlarda HOR tipi yerine en- tipi katılma ürünle ri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study is about the investigation of the cycloheptatriene (SHT) - norcaradiene (NOR) equilibrium from a different aspect. SHT and 7-substituted SHT derivatives can give addition products with NOR structure by use of many dienophyls. Some previous investigations have given the idea that these ÎTOR-products could also be formed by a (2+4 J Homo -Dials-Aider addition mechanism. In order to elulcidate this idea 1,4-cycloheptadiene and 3-Hiethyl-l,4- cycloheptadiene were first synthesized and then, tho addition reactions of 4-phenyl-l,2,4-triazoline-3,5-dione (PTAD) with these compounds were investigated. But, as the result of these reactions instead of NOR-type, ene-type addition products were observed.