İnterferon beta kullanan ve kullanmayan multipl sklerozlu hastalarda prolaktin ve growth hormon düzeyleri
- Tez No: 141819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ANLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
2. ÖZET Multipl Skleroz (MS), santral sinir sisteminin beyaz cevherini tutan inflamatuar, demyelinizan bir hastalıktır. Myelin kılıfı boyunca ve venüller çevresinde enflamasyonla karakterize olup, otoimmun bir hastalık olarak kabul edilir. Growth ve laktojenik hormon (GLH) ailesi hormonlarından growth hormon ve prolaktin bazı otoimmun hastalıkların etyopatogenezinde rol oynamaktadır. Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniğinde yapılan bir vaka kontrol çalışmasıdır. Çalışmada kesin MS tanısı almış; interferon beta (IFN-P) kullanan ve kullanmayan Multipl Skleroz'lu hastalarda serum prolaktin (PRL) ve growth hormon (GH) seviyelerine bakıldı. Çalışma için üç grup oluşturuldu. Birinci grup yirmi kişilik sağlıklı kontrol grubu idi. İkinci grup IFN-P kullanan yirmi MS'lu hasta, üçüncü grup ise IFN-P kullanmayan yirmi MS'lu hastalardı. Gruplar arasında yaş bakımından anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Tüm gruplarda serum prolaktin ve growth hormon seviyelerine bakıldı. Serum PRL ve GH ölçümleri, kemilüminesans immunoassay (CLIA) yöntemiyle yapıldı. Öncelikle PRL ve GH değerleri için 1. 2. ve 3. grup ortalamalarına varyans analizi (ANOVA) uygulandı. Grup ortalamalarının birbirinden farklı olduğunu belirlemek için DUNCAN'ın çoklu karşılaştırma testi uygulandı. Kontrol grubunun ortalama PRL değerleri 9.15 ng/ml, GH değerleri 0.49 ng/ml idi. IFN-P alan grubun ortalama PRL değerleri 13.04 ng/ml, GH değerleri 1.98 ng/ml ve IFN- P almayan grubun ortalama PRL değerleri 14.24 ng/ml, GH değerleri 2.47 ng/ml idi. Hem IFN-p kullanan, hem de kullanmayan MS'lu hastalardaki PRL ve GH seviyelerinin sağlıklı kontrol grublarına göre farklı olduğu (p0.05) tespit edildi. Sonuç olarak GLH ailesi hormonlarının otoimmunitede rol oynayabileceği ve bu hormonların seviyelerinin IFN-P kullanan hastalarda IFN-P kullanmayanlara göre değişmediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY MS is an autoimmune disease of white matter of central nervous system characterized by inflammation and demyelization. MS is also characterized by inflammation of myelin and venules. Growth hormone and prolactin which are among GLH hormone family play a role in the pathogenesis of some autoimmune diseases. This study is a case control study which was made at Neurology Department in Yüzüncü Yıl University Medical Faculty. In the study we aimed to investigate and evaluate prolactin and Growth Hormone levels in sera of patients with definite MS who have been using and not using interferon beta. There were three groups. The first group was healthy control group (n=:20). The second group was patients with MS under IFN-P therapy (n=20). The third group was patients with MS not using IFN-P therapy (n=20). There was no statistically significant difference between the groups with respect to the mean age (p>0.05). Prolactin and Growth Hormone levels were measured in all three groups by chemiluminescence immunoassay (CLIA) method. Variance Analysis (ANOVA) was performed for mean prolactin and mean GH values between the groups. Since we found statistically significant difference between groups (p>0.05), we performed DUNCAN test to find which groups means are different from each others. "«* The mean prolactin level of the first group was 9. 1 5ng/ml and the mean growth hormone level was 0.49 ng/ml. The mean prolactin level of the second group who were administered. IFN-P was 13.04 ng/ml and the mean growth hormone level was 1.98 ng/ml. The mean prolactin level of the third group who were not administered IFN-P was 14.24 and the mean GH level was 2.47 ng/ml. There was statistically significant difference in PRL and GH parameters between the first group (control group) and two other groups (p0.05). As a result, we concluded that the hormones of GLH family may play a role in the autoimmunity of MS and long lasting use of IFN-P does not affect the level of these hormones when compared with MS patients who did not use IFN-p.