Sıçanlarda kainik asit ile oluşturulan hasar sonucu L1'in hipokampustaki ekspresyonunun regülasyonu
Regulation of L1 cell adhesion molecule expression in the kainic acid-induced injury in the rat hippocampus
- Tez No: 141836
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
7. ÖZET Çalışmada sıçanlarda KA ile oluşturulan nöbet modelinde hipokampustaki Ll ekspresyonunda oluşan değişiklikler immünohistokimyasal yöntemle incelendi. Çalışmada ağırlığı 200-250 g olan Wistar Albino sıçanlar kullanıldı. Kainik asit (KA) (10mg/kg) 45 sıçana intraperitonal (ip) olarak enjekte edildi. Konrol grubu sıçanlara yalnız serum fizyolojik su uygulandı. Sıçanlar kainik asit enjeksiyonundan sonra 24 saat, 7, 14, 28 gün sonra perfüze edildikten sonra beyinleri çıkarılacak ve 20 um kalınlığında koronal kesitler alındı. Kesitler fare anti-Ll ile tüm gece + 4 de inkübe edildi. Daha sonra FITC conjugated koyun anti mouse IgG ile 3 saat oda ısısında inkübe edildi. Preparatlar Leica DM LS mikroskobu ile incelendi. CAı, CA2, CA3 and dentat giras bölgelerindeki immünoreaktivite Ll hücre adhezyon molekülünün boyanma şiddetine göre - (negatif), ± (hafif derece), + (orta derece), ++ ( kuvvetli), +++ ( çok kuvvetli) olarak değerlendirildi. Kainik asit enjeksiyonunu takiben ilerleyen zaman aralıklarında, hipokampusun farklı bölgelerinde Ll molekülünün ekspresyonunda değişiklikler gözlendi. 24. saatte hipokampusun tüm alanlarında bulunan aksonlarda Ll immünoreakti vitesinin arttığı 28. günde aksonlardaki immünoreaktivitenin azaldığı görüldü. Ll ekspresyonu CAı, CA3 ve dentat girus bölgelerindeki Ll immünoreaktivitesi 24. saatte artmaya başlayarak 14. günde en yüksek değerine ulaştığı tespit edildi. 28. günde Ll immünoreaktivitesinde azalma görüldü. Immunoglobulin ailesine ait olan Ll hücre adezyon molekülü, merkezi sinir sisteminde post-mitotik nöronlarda ve aksonlarda sentezlenir. Ll molekülü sinir sistemi gelişiminde nöronal göçte, akson uzamasında ve aksonların demet halinde sıralanmasında önemli rol oynar. Çalışmamızda KA asit ile oluşturulan nöronal aktivite sonucu Ll ekspresyonunda görülen artış Ll molekülünün hipokampustaki yapısal ve fonksiyonel olarak gelişen plastik değişiklerde rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Regulation of LI cell adhesion molecule expression in the Kainic acid-induced injury in the hippocampus In this study, regulation of LI cell adhesion molecule expression in the hippocampus was examined by immünohistochemistry method in the rat model of KA induced seizures. Male Wistar Albino rats weighing 200-250 g were used in this study. Kainic acid (10 mg/kg) was injected intraperitoneally to 45 rats. Control rats were injected with the corresponding amount of saline. Animals were sacrificed 24 h, 7, 14 and 28 days after injection of kainic acid. After perfusion the brains were removed and 20 um coronal sections were obtained. The sections were incubated with mouse anti-Ll (primer antibody) overnight at 4°C. Thereafter, the sections was stained with FITC conjugated sheep anti mouse Ig (secondary antibody) for 3 hours in room temperature. Preparations were examined in Leica DM LS microscope. The immünoreactivity in the CAı, CA2, CA3 regions and dentate girus was scored using the following scheme: - negative; ± weakly positive; + positive; ++ strongly positive; +++ very strongly positive. After KA treatment, different regions in the hippocampus exhibited distinct, time- dependent changes in LI molecule expression. At 24 hours, upregulation of LI molecule was found on axons throughout all regions of the hippocampus. LI expression started to upregulate at 24 hours and continued to be high up to 14 days in pyramidal layer of CAı and CA3 and granüler layer of dentate gyrus. After this LI expression declined at 28 days. LI cell adhesion molecule belonging to the Immmunoglobulin (Ig) superfamily of cell adhesion molecules (CAM) is expressed by post-mitotic neurons and on non myelinated axons in the central nervous system. LI molecule plays a key role in neuronal migration, axon growth and axonal fasciculation during nervous system development. This results indicated that LI molecule might be involved in structural and functional rearrangements in the hippocampus following KA induced seizures. 28