İdiopatik parkinson hastalığında uyku yoksunluğu etkilerinin UPDRS ve SPET ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 141844
  2. Yazar: SONGÜL TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL ALTINAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
7. ÖZET Parkinson Hastalığı (PH) rijidite, tremor, bradikinezi ve postural instabillte ile karakterize progresif nöron kaybının eşlik ettiği nörodejeneratif bir hastalıktır. Uyku yoksunluğu nonspesüik bir tedavidir. Parkinson hastalığında uyku yoksunluğunun klinik semptomlarda geçici ve kısmi bir düzelme sağladığı bilinmektedir. Çalışmamızın amacı PH'da uyku yoksunluğunun klinik bulgular ve serebral bölgesel kan akımında yaptığı değişiklikleri değerlendirmektir. Bu çalışmaya; İdiopatik Parkinson Hastalığı tanısı ile takip edilen 9 kadın (ortalaması 64,11±10,91 yıl, yaş aralığı 48-75), 13 erkek (ortalama 62,23±11,47 yıl, yaş aralığı 40-82) 22 hasta alındı, diğer nörolojik ve psikiyatrik hastalıkları olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bütün hastaların uyku yoksunluğu öncesi ve sonrası UPDRS skalaları ile 99mTc-HMPAO beyin perfüzyon SPET'i orbitomeatal kesitlerinden çizilen ilgi alanları sayımlan istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmamızda sağ posterior frontal bölgede beyin perfüzyon SPET'i ile istatistiksel olarak anlamlı serebral kan akımı artışı saptadık. Buna ilave olarak UPDRS'nin motor skalası ile uyku yoksunluğu sonrası klinik bulgulardaki düzelmenin 1. günden başlayıp 7. güne kadar devam ettiğini gözlemledik. 30
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Parkinson's Disease (PD) is a neurodejenerative disorder which is characterized with rigidity, tremor, bradikynesia and postural instability within progressive neuronal loss. Sleep deprivation is a nonspes'rfic treatment. In PD, sleep deprivation treatment is known to relieve clinical symptoms temporarily and partially. Our aim was to investigate relationship between the relieving effect of sleep deprivation treatment on clinical symptoms of PD and regional cerebral blood flow changes.. In this study, we evaluated 22 idiopathic PD patients of which 9 patients were female (mean 64,11 ±10,91 years, age between 48-75 years) and 13 were male (62,23±1 1,47 years, age between 40-82 years ) with UPDRS scores of pre and post sleep deprivation treatment and "Tc-HMPAO SPECT image of orbitomeatal region findings in order to compare statistically. In this study, we included 22 idiopathic PD patients of which 9 patients were female (mean 64,11±10,91years, age between 48-75 years) and 13 were male (62,23±11,47 years, age between 40-82 years ). The persons who had other neurological or psychiatric disorders were excluded. Pre and post sleep deprivation treatment UPDRS scores of all patients and 99mTc-HMPAO SPECT image of orbitomeatal region findings were compared statistically. We found that the blood flow increase was statistically significant in right posterior frontal region by brain perfusion SPECT in our study. Furthermore, we 31