Menstrual migrenli hastalarda trigeminoservikal refleks ile beyinsapı eksitabilitesinin değerlendirilmesi
The study of brainstem excitability with trıgemino-cervical reflex in patients with menstrual migraine
- Tez No: 141856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KEMAL ERDEMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Varlıbaş A. Menstruel Migrenli Hastalarda Trigeminoservikal Refleks ile Beyinsapı Eksitabilitesinin Değerlendirilmesi. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2004........ t ?. Menstruel migrenli (MM) hastalarda perimenstruel dönemde (migren atağı sırasmda) ve menstruel siklus sonrası (ağrısız dönemde) elektrofîzyolojik yöntemle trigeminoservikal reflekse(TSR) ait latans ölçümleri yapılarak beyinsapı eksitabilitesi değerlendirildi ve kontrol grubu bireylerine ait sonuçlar ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi planlandı. Çalışmaya IHS-2003 tanı kriterlerine göre 3 1 menstruel migrenli hasta ile tamamen sağlıklı ve benzer özelliklerden oluşan kontrol grubunu oluşturan 22 gönüllü dahil edildi. MM hastaların yaşlan 20-45 yıl (ortalama 34,93 ± 6,5) arasında, kontrol grubununda 19-45 (ortalama 32,5 ±7,2)'yıl arasında değişmekte idi. TSR, hasta ve kontrol grubunda perimenstruel ve postmenstruel periyotta iki kez uygulandı. Elektrofîzyolojik incelemede Dantec Key-Point 4C cihazı kullanılarak TSR'ye ait parametreler değerlendirildi. İstatistiksel analizler One-Way Anova, Student's-t testi ve tanımlayıcı istatistiksel testler ile yapıldı.MM hastaların 23 'ü aurasız migrenli, 4'ünde sol yarım 3 'ünde sağ yarım ve 24'ünde bilateral ağrı lokalizasyonu mevcut idi. Atak sıklığı hastaların 5 'inde l/ay, 11 'inde 2 kez/ay kez ve 15 'inde ayda 3 ve daha fazla idi. Atakların şiddeti ortalama 5 üzerinden 4 idi.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Varlıbas A. The Study of Brainstem Excitability with Trigemino-cervical Refleks in Patients with Menstrual Migraine. Kırıkkale University Faculty of Medicine, Department of Neurology Specialization Thesis, Kırıkkale, 2004 The studuy was planned to evaluate the brain stem excitability by measuring the values of the trigemino-cervical reflex study in menstrual migraine patients during premenstrual period (during migraine attack) and postmenstrual period (no pain) and the results were compared with the control group individuals. Thirty-one patients with menstrual migraine according to IHS 2003 Diagnosis Criteria and twenty-two volunteers in the control group who are completely healthy and with similar characteristics, were included in the study. The age of patients with menstrual migraine were ranged between 20-45 years (mean: 34,93 ± 6,5), and 19-45 years of age (mean: 32,5 ± 7,2) in control group. TSR was applied twice in both patient and control groups during premenstrual and postmenstrual periods. In the electrophysiological examination, the parameters concerning TSR were obtained by using Dantec Key-Point 4C device. Statistical analysis was done by using One- Way Anova, Student's t test and statistical descriptions method. Twenty-three of the patients with MM had migraine with aura, four had left-sided headache, and 3 of them right-sided and 24 had bilateral headache. Migraine attacks were 1 time/ month in five patients, 2 times/mo in 1 1 and 3 times and more times in a month in 15 patient The intensity of these attacks were average four over five.