Beyin damar hastalığına bağlı fokal serebral disfonksiyonu olan hastalarda risk faktorü olarak hipertansiyon ve diyabetin görülme sıklığının araştırılması
  1. Tez No: 141857
  2. Yazar: AHMET GENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETİGÜL YÜRÜTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği 'ne 1990-93 yıllarını kapsayan dört yıl içinde BDH nedeniyle yatan 1313 inmeli hastanın 703 'ü erkek (% 54) ve 610'nu kadın hastaydı. Hastaların %70'i serebral infarkt, % 19.8'i intraserebral hemoraji, % 8.6'sı GİA ve % 1.6 SAK tanısı almıştı. Hastaların büyük çoğunluğunu serebral infarktlı hastalar oluşturuyordu. Hastaların yaş ortalaması tüm hastalarda 63.99, erkek hastalarda 63.73, kadın hastalarda 64.29 idi. Erkek hastaların % 81.9'u, kadın hastalann % 78.7'si 51-80 yaş arasında bulunmaktaydı. Hipertansiyon tüm hastalann % 66.6'sında, serebral infarktlı hastaların % 65.2'sinde, intraserebral hemorajili hastaların % 72'sinde, GİA'lı hastaların % 61. l'inde ve SAK'lı hastalann % 81 'inde vardı. Hipertansiyonlu hastalann % 84'ü 51-80 yaş arasındaydı ve intraserebral hemorajili ve SAK'lı hastalarda diğer BDH tiplerine göre daha yüksek oranda bulunması dikkat çekiciydi. Diyabetes mellitus tüm hastalann % 2 1.1 'inde, serebral infarktlı hastalann % 22.5'inde, intraserebral hemorajili hastalann %15.3'ünde, GİA'lı hastalann % 23.9'unda, SAK'lı hastalann % 19'unda vardı ve hastalann % 88.4'ü 51-80 yaş arasındaydı. 64Diyabetes mellitus ve hipertansiyon birlikteliği tüm hastaların % 18.2'sinde, serebral infarktlı hastaların % 19.3 'ünde, intraserebral hemorajili hastaların % 14. Tinde, GİA'lı hastaların % 19.5'inde, SAK'lı hastaların % 14.3'ünde vardı. Beyin damar hastalığına bağlı ölen hasta sayısı 161 'i erkek (% 52), 151 'i kadın (%48) olmak üzere toplam 312 (% 23.8) kişiydi. Yüksek ölüm oranlarıyla (% 42.9) SAK ve (34.4) intraserebral hemoraji dikkat çekiciydi. Çalışmamızdaki hastaların büyük çoğunluğu (% 80-85) 50 yaşın üzerindeydi. Özellikle hipertansiyon olmak üzere hem hipertansiyonun hem de DM' un tüm inmeli hastalar için önemli birer risk faktörü olduğunu tespit ettik. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between 1990-93, 1313 patients with cerebrovascular accident were admitted to the Neurology Department of Selçuk University Meram Faculty of Medicine. Of these patients, 703 were males (54%) and 610 were females (46%). Seventy percent of these patients were diagnosed with cerebral infarct, 19.8% with intracerebral hemorrhage, 8.6% with transient ischemic attack, 1.6% with subarachnoid hemorrhage. Mean age of the male patients was 63.73, of the female patients 64.29, with mean age of 63.99 for the entire patient population. Eighty one point nine percent of male patients and 78.7% of female patients were between ages 51-80. Hypertension was detected in 66.6% of all patients, in % 65,2 of patients with cerebral infarct, 72% of patients with intracerebral hemorrhage, 61.1% of patients with transient ischemic attack and 81% of patients with subarachnoid hemorrhage. Eighty four percent of hypertensive patients were aged between 51-80. Hypertension was detected with a higher percentage among patients with intraserebral hemorrhage and subarachnoid hemorrhage than in patients with other types of cerebrovascular accident. Diabetes has detected in 21.1% of the total patient population, in 22.5% of patients with cerebral infarct, in 15.3% of patients with intracerebral hemorrhage, in 23.9% of patients with transient ischemic attack and in % 19 of patients with subarachnoid hemorrhage. 66Diabetes and hypertension comorbidity was detected in 18.2% of all patients, in 19.3% of patients with cerebral infarct, in 14.1% of patients with intracerebral hemorrhage, in 19.5% of patients with transient ischemic atack and in 14.3% of patients with subarachoid hemorrhage. A total of 312 patients (23.8%) died of cerebrovascular accident. Of these, 161 were (52%) males, 151 (48%) were females. The highest percentages of death were seen among patients with subarachoid hemorrhage (42.9%) and intracerebral hemorrhage (34.4%). Most of the patients were (80-85%) older than age 50. Both hypertension and diabetes (hypertension being more preminent) were detected to be important-rise factors for cerebrovascular accident. 67