Konuşmayı ayırdetme skorları birbirinden farklılık gösteren 2 presbiakuzi grubunda subjektif ve objektif odyolojik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of subjective and objective audiological parameters in two different presbyacusis groups with two different speech discrimination scores
- Tez No: 141867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Presbiakuzi yaşa bağlı sensörinöral işitme kaybı olarak tanımlanmaktadır. Literatürde prebiakuzinin odyolojik parametrelere dayanarak yapılmış klasifîkasyonu hakkmda tam bir fikir birliği yoktur. Bu çalışmanın amacı, presbiakuzili hastalan sübjektif ve objektif odyolojik parametreleri göz önüne alarak değerlendirmek ve sımflandnmaktır. Bu çalışmada, presbiakuzili hastalar konuşmayı ayırdetme skorlarına göre (% 80'in üstünde ve altında olmak üzere) iki gruba ayrılarak, bu iki grup hastada elde edilen sübjektif ve objektif odyolojik parametreler birbirleriyle karşılaştııılmıştır. Ayrıca, çalışma grupları ile yaş ve cinslerine göre eşleştirilmiş işitme düzeyleri normal olan erişkinler kontrol grubu olarak incelenmiştir. Ortalama hava yolu işitme eşikleri yani 1, 2 ve 4 kHz frekanslanndaki eşik ortalamaları 26-70 dB HL olan presbiakuzili hastalar çalışma grupları olarak seçilmiştir. Saf ses odyometrisine ek olarak olgulara şu testler uygulanmıştır: konuşma odyometrisi, akustik immitansmetri testi, akustik refleks erimesi testi, transient evoked oto-akustik emisyon testi ve işitsel uyarılmış beyinsapı yanıtları. İki hasta grubundan elde edilen saf ses eşikleri birbiriyle karşılaştırıldığında, KAS skorları düşük olan grubun saf ses eşik değerleri diğer gruba göre anlamlı derecede farklı (daha düşük) bulundu. Akustik refleks erimesi testi hem presbiakuzili olgularda, hem de kontrol grubu olgularında negatif olarak bulundu. İki presbiakuzi grubu arasında, transient evoked oto-akustik emisyon yanıtlarının elde edilebilirliği açısından fark bulunmadı. Dolayısıyla, akustik refleks erimesi ile transient evoked oto-akustik emisyon testi bulgularına dayanarak presbiakuzi grupları arasında ayırıcı tam yapmak mümkün olmadı. Konuşmayı ayırdetme skoru düşük olan presbiakuzili grupta işitsel uyarılmış beyinsapı potansiyelleri testinde V. dalga latanslan kontrol grubuna göre anlamlı derecede uzun bulundu. Bununla birlikte, yüksek frekans işitme kayıplarının mutlak dalga latanslan üzerine olan etkisi düşünülürek, V. dalga latans hesaplamasında düzeltme faktörü kullamldığmda, gruplar arasındaki bu farklılığın ortadan kalktığı gözlendi. Bu sonuçlara dayanarak, önceden belirlenmiş olan bu iki presbiakuzi grubunun patolojik olarak birbirinden farklılık gösterdiğini söyleyemeyiz. Elde edilen sonuçlar, konuşmayı ayırdetme skorlarına (izofonik tek heceli kelime listeleri kullanılarak) göre oluşturulmuş olan iki presbiakuzi grubu arasında herhangi bir farklılığın bulunmadığım işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF SUBJECTIVE AND OBJECTIVE AUDIOLOGIC PARAMETERS OF PRESBYACUSIS GROUPS WITH TWO DIFFERENT SPEECH DISCRIMINATION SCORES SUMMARY Presbyacusis is defined as age-related sensorineural hearing loss. In the literature, there is no consensus regarding the classification of presbyacusis depending on audiological parameters. The aim of this study is to evaluate and differentiate the presbyacusis patients by means of their subjective and objective audiological parameters. Thus, patients with presbyacusis, depending on their speech discrimination scores (SDS), divided into two groups. Subjective and objective audiological parameters of these two groups were compared to each other. In this study, patients with presbyacusis divided into two groups, depending on SDS, as above and below 80%. Furthermore, adult subjects having normal hearing levels matched for age and sex with the study groups are investigated as control group. Pure tone averages in the two presbyacusis groups, i.e. average of thresholds at frequencies of 1,2 and 4 kHz ranged from 26 to 70 dB HL. In addition to pure tone audiometry, following tests were also performed: speech audiometry, acoustic immitancemeter, reflex decay testing, transient evoked oto-acoustic emissions and evoked auditory brainstem responses. When pure tone thresholds obtained from two patient groups (group of patients with comparatively low and high SDS) compared to each other, lower SDS group have statistically different pure tone thresholds than the higher SDS group. Acoustic reflex decay test results declared that reflex decay was negative in all patient groups as well as in the normal control group. There was no difference between the presbyacusis groups in terms of detectibility of transient evoked oto-acoustic emissions. Thus, as a conclusion of these results, using these tests, it is not feasible to state that we can differentiate these two groups. Auditory brainstem response, wave V latencies obtained from patients with low SDS were significantly longer compared to those of obtained from the control group. However, when high frequency loss is taken into account on absolute latencies and use the correction factor, the difference between groups is disappeared. Thus, we can not state that these two groups are belong to two pathologically different entity. The results of this study show that, when the patients presbyacusis divided into two groups depending on SDS (using isophonic monosyllabic word list) other audiological parameters do not indicate any statistically different features.