Yaşlılarda konuşmayı anlama skorları ile işitme engeli ölçeği ve yaşam kalitesi ölçeği skorları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between speech recognition scores with hearing handicap scale and quality of life scale scores in the elderly
- Tez No: 602379
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞLAR BATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sessizlikte ve gürültülü ortamda yapılan konuşmayı anlama testleri ile işitme engeli ve yaşam kalitesi ölçekleri arasındaki ilişkileri değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya 60-78 yaş aralığında sensörinöral işitme kaybı tanısı alan 47 erkek, 32 kadın olmak üzere toplam 79 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılardan Türkçe İşitme Engeli Ölçeği-Yaşlı ve Türkçe Dünya Sağlık Örgütü Yaşlılarda Yaşam Kalitesi Ölçeği'ni doldurması istenilmiştir. Konuşmayı anlama testi üç koşulda: sessizlikte, devam eden“speech noise”gürültü varlığında +10 dB ve 0 dB sinyal/gürültü oranında yapılmıştır. Bulgular: Konuşmayı anlama testleri, yaşam kalitesi ölçeğine nazaran işitme engeli ölçeği ile daha ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study was to evaluate the relationship between speech recognition tests in the quiet and background noise with hearing handicap and quality of life scales. Materials and Methods: 79 participants (47 male, 32 female) diagnosed with sensorineural hearing loss were included in this study. Age of participants ranged between 60 to 78 years and all participants evaluated with the Turkish Hearing Handicap Inventory for the Elderly, Turkish World Health Organization Quality of Life-Older scales and speech recognition test in quiet and in the presence of a background noise. Speech recognition tests in the presence of background noise was conducted using +10 and 0 dB signal to noise ratios. Results: Speech recognition tests are more related to hearing handicap scale rather than quality of life scale.