Tek taraflı kemiğe implante işitme cihazı kullanan hastaların işitsel performanslarının cihaz memnuniyeti ile ilişkisi
The relationship between auditory performances and satisfaction of unilateral bone anchored hearing aid users
  1. Tez No: 537814
  2. Yazar: ESİN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN KİRAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: İşitme kaybı, bireylerin sosyal, akademik, psikolojik ve benzeri pek çok alanında olumsuzluk yaratarak hayat kalitelerini düşürmektedir. Cerrahi veya medikal tedavi ile çözülemeyen bazı iletim ve mikst tip işitme kayıplarında konvansiyonel hava yolu işitme cihazlarının kullanımı komplikasyonlara sebep olabilmekte ve kullanımı mümkün olamamaktadır. Bu hasta grubuna kemik yolu işitme cihazı, orta kulak operasyonları veya kemiğe implante işitme cihazları ile amplifikasyon önerilmektedir. Bu çalışmada amaç; tek taraflı kemiğe implante işitme cihazı kullanıcılarının cihazlı ve cihazsız işitsel performans sonuçlarının, cihaz memnuniyeti ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Araştırma İzmir Ege Üniversitesi KBB Anabilim Dalı'nda yapıldı. Veriler Şubat 2018- Haziran 2018 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın örneklemini en az 3 ay düzenli tek taraflı kemiğe implante işitme cihazı kullanan, 9-65 yaş arası gönüllüler oluşturdu. İşitme performanslarını değerlendirmek için, cihazlı-cihazsız serbest alan işitme eşiklerine, konuşmayı ayırdetme ve cümle ayırdetme skorlarına bakıldı. Memnuniyeti değerlendirmek amacıyla, işitme cihazından sağlanan faydanın kısaltılmış profili anket formu (Abbreviated Profile of Hearing Aid Benefit, APHAB) kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya toplam 17 gönüllü katıldı; 10'u kadın (%59), 7'si erkekti (%41). Yaş ortalamaları 37.9±17.1'di. Katılımcıların 10'u sağ kulakta, 7'si sol kulakta cihaz kullanıyordu. Araştırmaya katılanların, 6'sına Dış Kulak Yolu Atrezisi (%35), 2'sine Dış Kulak Yolu Stenozu (%12), 9'una Kronik Otitis Media (%53) tanısı nedeniyle kemiğe implante işitme cihazı uygulanmıştı. Cihazlı ve cihazsız serbest alan eşik ortalamaları 500, 1000, 2000, 4000 Hz' de ayrı ayrı karşılaştırıldığında, tüm frekanslarda anlamlı bir fark bulundu (p < 0.05). APHAB memnuniyet anketi toplam skorları ve iletişim kolaylığı (EC), arka plan gürültüsü (BN), yankılanma (RV) alt ölçekleri cihazlı- cihazsız durum için karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu (p < 0.05). Fakat rahatsız olma (AV) alt ölçeğinde fark bulunamadı (p > 0.05). Cihazlı-cihazsız, konuşmayı ayırdetme ve cümle testi skorları arasında da istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulundu (p < 0.05). Cihazlı eşik ortalamasına göre ikiye ayrılan grubun, APHAB toplam skor sonuçları arasında anlamlı fark bulunamadı (p > 0.05). Cihazsız eşik ortalamasına göre ikiye ayrılan grubun APHAB toplam skor sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p > 0.05). Sonuç: Kemiğe implante işitme cihazları, iletim ve mikst tip işitme kayıplı, konvansiyonel hava veya kemik iletimli işitme cihazı kullanamayan, uygun endikasyona sahip hastalarda etkili ve güvenilir bir amplifikasyon yöntemidir. Bu çalışmadan elde edilen işitsel kazanç ve memnuniyet anketinin olumlu sonuçları, diğer hastalar için bir referans kabul edilebilir. Bu alanda daha uzun süreli ve daha büyük hasta gruplarıyla yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Hearing loss decreases the quality of life by creating a negative effect on the social, academic, psychological and similar areas of individuals. The use of conventional airway hearing devices in some types of conductive and mixed type hearing loss that cannot be solved by surgery or medical treatment can cause complications and cannot be able to used. Amplification with bone implanted hearing instruments, middle ear operations or bone path hearing instruments are recommended for this group of patients. The aim of this study; is to investigate the deviced and non-deviced auditory performance results of patients with unilateral bone anchored hearing aid. Material and Methods: The study has been carried out at the Ege University ENT Department. Data of the research has been collected between February 2018 and June 2018. Study was performed among patients aged 9-65 with at least 3 months of rugular use of unilateral bone anchored hearing aid. In order to evaluate hearing performances, deviced and non deviced free field hearing thresholds, speech discrimination and sentence discrimination scores were evaluated. In order to evaluate the satisfaction, a shortened profile of the benefit from the hearing instrument (Abbreviated Profile of Hearing Aid Benefit, APHAB) was used. Results: A total of 17 adults and children participated in the study. Of the participants, 10 (59%) were female and 7 (41%) were male. The mean age was 37.9± 17.1 years. Ten of the participants use the device in the right ear and 7 in the left ear. Among the voluntees who treated with bone anchored hearing aid included in the study, 6 of them had external ear canal atresia (35%), 2 of them had external ear canal stenosis (12%), and 9 of them had chronic otitis media (53%). There was a significant difference between deviced and non deviced free field threshold in all frequencies, separately average of 500, 1000, 2000, 4000 Hz (p0.05). There was also a statistically significant difference between deviced and non deviced speech discrimination and sentence test scores (p0.05). No significant difference was found between the APHAB total score result of the group divided by the threshold without hearing aid (p>0.05). Conclusion: Bone implanted hearing aids are effective and reliable amplification methods in patients with conductive and mixed hearing loss who cannot use conventional air or bone conduction hearing devices. Positive results of patient satisfaction and evaluation inventories obtained from this study can be considered as a reference for other patients. Further studies with longer patient samples are needed on this topic.