Tinnituslu hastalarda BERA
BERA at tinnitus patients
  1. Tez No: 141893
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM RAYSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MERİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada amacımız sübjektif tinnituslu hastalarda invaziv olmayan, kolay yapılabilen odyometri ve BERA test sonuçlarım değerlendirerek tam için bir kriter olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktı. Bu çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB polikliniğine, kulak çınlaması şikayeti ile başvuran 17 ile 60 yaş arasında (ortalama 32.93 ) 18 kadın ve 28 erkek toplam 46 hastaya odyometri ve BERA testleri uygulanarak yapıldı. Kontrol grubu ise hiçbir kulak patolojisi ve kulak çınlaması şikayeti olmayan kişilerden seçildi. Kontrol grubu 16 ile 59 yaşlan arasında (ortalama 30.45 ) 9 kadın ve 1 1 erkek toplam 20 kişiden oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubuna BERA testi 90-80-70 dB şiddetinde ve 1024 klik uyaran verilerek kaydedildi,Hasta ve kontrol grubunda I. dalga, Ill.dalga, V.dalga latansları ile I-III, I-V, III-V interpik latansları hesaplandı. Odyo metrik bulgulardan 500, 1000 ve 2000 Hz'deki işitme seviyesi ortalaması alınarak, işitme seviyesi değeri elde edildi. İstatistiksel analizler, SSPS PC 1 0.0 bilgisayar programında yapıldı.Hasta grubu ile kontrol grubu arasındaki yaş, cinsiyet, odyometri, mutlak ve interpik latans değerleri karşılaştırmaları Independent Simples Test ile yapıldı. Hasta grubu ile kontrol grubu arasında cinsiyet açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.Hasta ve kontrol grubu odyometrik değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.Hasta ve kontrol grubu BERA test sonuçlarından I. dalga, IIl.dalga, V.dalga latansları ve III.- V interpik latans değerleri karşılaştırıldıklarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.I-III ve I-V interpik latans değerleri arasında ise istatiksel olarak anlamlı fark saptandı. Tinnitus ile BERA arasındaki ilişkinin ortaya konması için farklı araştırmacıların yaptıkları çok sayıda çalışma bulunmaktadır.Ancak bu konuda henüz standart haline getirilebilecek ortak sonuçlara ulaşılmış değildir. Çalışmamızda elde ettiğimiz I -1 1 1 interpik latans değerlerinde uzama posterior fossa patolojilerinde görülür.I-V interpik latans değerlerindeki uzama ise retrokoklear ve beyin sapı patolojilerinden etkilenir.Tinnituslu hastalarda BERA'nın bir tanı kriteri olarak kullanılabilmesi için daha fazla sayıda araştırmaya ihtiyaç vardır. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study our aim was evaluating the uninvaziv, easy done audiometry and BERA test results at patients with subjective tinnitus and by this investigate that if this results can be used as a criterion for diagnosis or not. This study is done to 1 8 female and 28 male, total 46 patients with tinnitus complaint who are between 17 and 60 years( average 32,98) by applying odiometry and BERA tests at polyclinic of Otorhino laryngology, Medical Faculty, Dicle University. Control group is selected from among subjects who did not any previous ear pathology or tinnitus. Control group is formed with 9 female and 1 1 male total 20 subjects who are between 16 and 59 years (average 30,45). BERA test were performed to the subjects both in the patient and control groups with 90-80- 70 dB intensity and 1024 clic of impulsion. On patient and control groups the latencies of wave I., wave III., wave V. and I-III, I-V, UI-V latancies of interpeak were calculated. Of audiometric findings, the average of 500,1000 and 2000 Hz was taken as hearing threshold. Statistical analysises are done with SSPS PC 1 0.0 computer program.Comparison of age, sexuality, odiometry, absolute and interpeakal latance values of patient and control groups are done with Independent Simples Test. There wasn't a meaningful statistical difference by comparing patient and control groups according to sexuality. When odiometric values of patient and control groups are compared there was meaningful difference of statistical. When results of patient and control groups wave I., wave III.,.wave V. latances and III-V interpeak latance values are compared as statistical there was not meaningful difference. Between I-III and I-V interpeakal latancies values there was meaningful difference. There are many studies of different researchers for finding the relationship between tinnitus and BERA. But there aren't common results about this subject that can be accepted as a standart. Extension of I-III interpeakal latance values in our study are seen at posterior fossa pathologies. Extension of I-V interpeakal latance values are effected from retrokoklear and brainstem pathologies.Much more research is needed for accepting BERA as a diagnosis criterion at patients with tinnitus. 40