Tinnitus frekansı ve işitme kaybı paternine göre tinnitus terapi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of tinnitus therapy methods according to Tinnitus frequency and hearing loss pattern
- Tez No: 820656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tinnitus kulakta ya da kafa içinde hissedilen rahatsız edici bir semptomdur. Bu çalışmada bireylerin sosyal hayatını etkileyen tinnitusu tedavi etmeye yönelik müzik terapi, maskeleme terapisi ve TRT uygulanmıştır. Hastalar terapi öncesi psikosomatik ve psikoakutstik değerlendirmeye alınmıştır. Psikoakustik değerlendirmeden elde edilen verilere göre hastalar tinnitus frekanslarına göre gruplandırılmıştır. Amaç, bu terapi çeşitlerinin hastaların tinnitus frekansı ve işitme kaybı paternine göre etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmaya en az 6 aydır tinnitus şikayeti olan, ek hastalığı bulunmayan, 18-65 yaş arası 22 kadın ve 30 erkek olmak üzere toplamda 52 hasta dahil edildi. Hastalara terapi öncesinde TEA ve BDÖ ile odyolojik değerlendirme yapıldı. Tinnitus frekansına göre alçak-orta ve orta-yüksek şeklinde gruplandırılan hastalara 6 ay terapi uygulandı. Müzik terapi uygulanan hastalara seçtikleri müzik ile tinnitus frekansına özel entegre edilen dar bant gürültülü akustik kayıtlar verildi. Maskeleme terapisi alan hastalara düzenli seanslar ayarlanarak kişiye özel ayarlanan akustik uyaran dinletildi. TRT alanlara ise danışmanlık ile kişiye özel ayarlanmış akustik terapi beraber uygulandı. Terapi sonrası yapılan değerlendirmelerde hastaların tinnitus algılarında belirgin düşüş gözlendi. Hastalara terapi sonrası psikosomatik değerlendirme yapıldığında TEA skorlarında düşüş gözlendi.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is an uncomfortable symptom felt in the ear or in the head. In this study, music therapy, masking therapy and TRT were applied to treat tinnitus that affects the social life of individuals. The patients were evaluated pre-therapy psychosomatic and psychoacute. Based on the data acquired from the psychoacoustic assessment, the patients were categorized based on their respective tinnitus frequencies. The primary objective revolves around assessing the efficacy of these various therapeutic approaches in alignment with the specific tinnitus frequency and hearing impairment patterns exhibited by each patient. This approach seeks to ascertain the most suitable treatment for individuals within distinct frequency and hearing loss categories, thereby enhancing the overall effectiveness of the therapeutic interventions. Fifty-two patients, 22 female and 30 male, aged between 18-65 years, who had tinnitus complaints for at least 6 months and had no additional disease, were included in the study. Before the therapy, the patients underwent audiological evaluation with TEA and BDI. Patients grouped as low-medium and medium-high according to tinnitus frequency received 6 months of therapy. Acoustic recordings with narrow band noise, specially integrated to the tinnitus frequency, with the music of their choice, were given to the patients who underwent music therapy. Regular sessions were arranged for patients receiving masking therapy, and acoustic stimuli were listened to individually. On the other hand, those who received TRT received counseling and individually adjusted acoustic therapy together. In the evaluations made after the therapy, a significant decrease was observed in the tinnitus perceptions of the patients.